Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Okurka setá – polní a nakládačka

OKURKA SETÁ POLNÍ - latinsky Cucumerario, anglicky gherkin, francouzsky cornichon, německy Einlegegurke neboitalsky cetriolino - se pěstuje především ve venkovním prostředí jako okurka nakládačka. Osvěžující křupavá zelenina Okurka polní se konzumuje neloupaná a syrová, některé odrůdy se mohou upravovat tepelně například dušením. Menší odrůdy – tzv. nakládačky – se nakládají do různých nálevů a zavařují. Původ a historie Okurka má původ…

Okurka setá - salátová

OKURKA SETÁ - latinsky Cucumis sativus, anglicky cucumber, francouzsky concombre, německy Gurke nebo Salatgurke, italsky cetriolo - se pěstuje jako okurka salátová především ve sklenících nebo fóliových krytech,v některých oblastech i ve venkovním prostředí Osvěžující chutná zelenina Okurka salátová je oblíbená osvěžující zelenina, která se konzumuje především syrová. Salátové okurky se konzumují výhradně syrové samostatně nebo v různých…

Olej z dýňových semen

OLEJ Z DÝŇOVÝCH SEMEN – rostlinný olej vyráběný z dýňových semínek lisovaných za studena. Je velice prospěšný našemu zdraví. Původ a historie Stejně jako dýně se nejdříve používal v Jižní a Severní Americe, někdy se uvádí jako země původu dýně Indie. Rafinovaný olej z dýňových semen sice existuje, k dostání je ale pouze olej lisovaný za studena. Dlouholetou tradici lisování má olej v rakouském Štýrsku, lisuje se tu už více než 300 let. Vzhled…

Olej ze semen bavlníku

Výchozí surovinou pro získání tohoto oleje jsou semínka bavlníku. Olej z nich vylisovaný je bohatý na kyselinu linolovou. Jako stolní olej není v podstatě k dostání, patří k neobvyklým rostlinným olejům. Používá se především při výrobě margarínů.

Olej z hroznových peciček

HROZNOVÝ OLEJ - olej z hroznových jader, jinak také vinný olej, je rostlinný olej lisovaný z peciček révy vinné, které jsou odpadním produktem při výrobě vína. Recept na krásu Hroznový olej se velmi často považuje za recept na zdraví a krásu. Má vynikající omlazující účinky a je výborný pro použití v kuchyni. Původ a historie Vyrábí se všude, kde se pěstuje víno. Jeho využití v kosmetice je známé již od středověku. Vinný olej se lisuje z…

Olej z kukuřičných klíčků

OLEJ Z KUKUŘIČNÝCH KLÍČKŮ – rostlinný olej, který se vyrábí z klíčků kukuřice seté (latinsky Zea mays), má velké množství vitamínů a široké uplatnění ve studené i teplé kuchyni. Zdravý, jemný a chutný… Kukuřičný olej, zejména ten za studena lisovaný, je bohatý zdroj mastných kyselin, vitamínů a také koenzymu Q10, který pomáhá udržovat naše buňky mladé a zdravé. Kukuřičný olej je koncentrovaným zdrojem energie a v kuchyni je oblíbený pro svou…

Olej z pšeničných klíčků

OLEJ Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ – rostlinný olej získávaný z klíčků pšenice seté (Triticum aestivum) je velmi cenný jedlý olej, který je známý pro své četné léčivé účinky. Zdravý, cenný a chutný Olej vyrobený z pšeničných klíčků má je velmi cenný, protože obsahuje téměř 25 procent celkových živin pšeničných zrn, a má tak vysokou nutriční hodnotu. Olej z pšeničných klíčků obsahuje velké množství omega 3 a 6 mastných kyselin a rovněž i velké množství…

Olej z vlašských ořechů

OLEJ Z VAŠSKÝCH OŘECHŮ - rostlinný olej vyráběný z plodů ořešáku královského (latinsky Juglans regia) je znám pro své výrazné aroma a příznivý vliv na zdraví. Výživný, aromatický, zdravý… Olej z vlašských ořechů lisovaný za studena je velmi kvalitní a zdraví prospěšný olej, který je v gastronomii znám pro své typické silné ořechové aroma a široké využití ve studené kuchyni, obsahuje unikátní poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, který prospívá…

Oliheň obecná (kalmar)

Je rozšířená především ve Středozemním moři. Jiné, podobné druhy se vyskytují ve všech světových mořích. Oliheň obecná žije v mělkých pobřežních vodách, zřídka se vyskytuje také v hloubkách do 200m. Olihně se sdružují do velkých hejn, která vytvářejí útvary připomínající formace stěhovavých ptáků. I při změně směru zůstávají formace zachované. Oliheň obecná dorůstá do délky 30-50cm, dosahuje hmotnosti až 2kg. Má hladkou kůži, zbarvení je…

Olivový olej

Základní surovinou pro výrobu tohoto oleje jsou olivy. Olivový olej se lisuje za studena, rozděluje se do 4 jakostních tříd. Olivový olej panenský extra - získává se z oliv mechanickým způsobem. Podíl volných mastných kyselin nepřekračuje 1g na 100g oleje. Jedná se o nejkvalitnější jakostní třídu. Panenský olivový olej - získává se stejným způsobem. Podíl volných mastných kyselin nesmí překročit 2g na 100g oleje. Normální panenský olivový olej -…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist