Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Olivy

OLIVA – latinsky oliva, anglicky olive - je základní surovinou pro výrobu olivového oleje, ale servíruje se také jako delikatesa nebo předkrm. Malá chutná delikatesa Olivy nejsou pro naši kuchyni typické, ale přesto se s nimi setkáváme stále častěji. Tyto malé pochoutky rostou v oblasti Středozemního moře a k nám se nejčastěji dovážejí konzervované. Olivy využijete jak v studené, tak i v teplé kuchyni. Původ a historie Olivy jsou plody…

Olomoucké tvarůžky

OLOMOUCKÉ TVARŮŽKY– Olomoucké syrečky nebo také tvargle - jsou typickým moravským zrajícím sýrem, vyráběným z odtučněného mléka. Historie První písemná zmínka o tvarůžcích je z 15. století, kdy se konzumovaly především na venkově. Název Olomoucké tvarůžky vznikl na trzích v Olomouci, kde se prodávaly. Většinou se vyráběly tzv. podomácku a říkalo se jim selské tvarůžky. Použité slovo „tvarůžky“ má původ v tvarohu, který při jejich výrobě vzniká…

Omáčky

Omáčky jsou zvláštní druh přílohy. Doplňují a zvýrazňují chuť jídla, pro českou kuchyni jsou typické omáčky poměrně husté a smetanové, nejčastěji se zahušťují moukou a podávají s houskovým knedlíkem. Mezi nejznámější české omáčky patří svíčková, rajská, koprová a také houbová.   Na přípravu omáček používáme kvalitní suroviny. Omáčky musíme vždy dobře provařit, aby v nich nebyla tzv. cítit mouka, na závěr je dobré připravovanou omáčku přecedit,…

Oman pravý (Inula helenium)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka dosahuje výše až 2m, špičatě vejčité listy jsou až 50cm dlouhé. Květní úbory mají žlutou barvu. Silné kořeny obsahují hořčinu helenin, pryskyřice, saponiny, inulin a éterické oleje. Po vyjmutí ze země se kořeny omývají vodou a krájí na kousky. Zavěšují se na nit a suší se. Může se z nich připravit alkoholový výtažek nebo se spařují jako čaj. Oman má hořkou, pryskyřičnou chuť, přidává se do žaludečních…

Opěnka měnlivá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od dubna do listopadu. Klobou opěnky měnlivé měří 20-80mm, je vyklenutý, potom plochý, zpravidla s hrbolkem, za vlhka na okraji s prosvítavými lupeny. Zbarvený je žlutohnědě, šedohnědě až rezavě hnědě, vysychá do medově až oranžově okrové barvy. Na okraji zůstává většinou tmavší vodnatý pás. Lupeny jsou široce připojené až krátce sbíhavé, husté, bledé, potom okrově až tmavě rezavě hnědé. Třeň o…

Opuncie

OPUNCIE VELKÁ – Nopál obecný – Opuncie mexická - latinsky Opuntia ficus-indica - je velmi dekorativní rostlina, některé odrůdy mají chutné plody. Netradiční a velmi zdravé ovoce… Kaktusové fíky, které se rodí na opuncii, mají chutnou a vitamínů plnou dužinu ukrytou pod slupkou s mnoha dlouhými ostrými špičatými trny, které se mezinárodně nazývají „pitahayas“. Původ a historie Opuncie pochází podle všech poznatků z Mexika a tropických…

Orebice rudá

Orebice je poměrně mohutný kur s krátkým krkem, patří do čeledi bažantovitých. Orebice rudá se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově, ve Francii a Itálii, na některých ostrovech ve Středomoří, na Kanárských ostrovech a uměle vysazena byla ve Velké Británii. Samci i samice orebic jsou stejně zbarveni, dosahují délky asi 35cm.   Maso z orebic Vykuchané a očištěné orebice váží asi 400g. Maso je velmi lahodné, připravuje se stejně jako koroptví…

Orecchiette

Jedná se o těstoviny ve tvaru oušek. Původně se vyráběly ručně tak, že se ze silnějšího pruhu těsta odkrajovaly plátky a ty se poté tvarovaly na válech. Orecchiette se nejlépe hodí k zelenině a k rybám.

Ořechy - nákup, druhy, skladování a využití

Ořechy obsahují mnoho zdraví prospěšných živin, vlákniny, bílkoviny a další prospěšné látky. Nejvíce stravitelné a výživné jsou ořechy několik hodin namočené, kdy se rozloží kyselina fytová a fotáty, které snižují vstřebatelnost minerálních látek. Pražením se snižuje obsah kvalitních tuků a antioxidantů. V kuchyni se používají všechny známé ořechů, některé samozřejmě častěji. Druhy ořechů Nejvíce používané druhy ořechů v kuchyni vlašské lískové…

Oreláník barbířský - annato (Bixa orellana)

Jinak orelán, orleánská semena, bijol, rtěnkový strom. Používáme semena, sušená, celá nebo mletá. Čerstvá annatová semena mají pepřovitou chuť, sušením se aroma rychle ztrácí. Oreláník slabě květinově voní. Je oblíbeným kořením latinsko-americké a karibské kuchyně. Lze jím rovněž barvit potraviny na oranžovo (sýr Čedar). Ze semen oreláníku se také vyrábí olej. V troše oleje se semena ohřejí a jakmile je směs zbarvena do oranžova, nechá se…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist