Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Kořenitka nadmutá

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od května do října. Plodnice kořenitky nadmuté jsou 20-100mm široké a 2-4mm silné, rozložené, zprohýbané a poměrně křehké. Zbarvené jsou hnědě, červenohnědě, olivově hnědě až černohnědě, v mládí mají běložluté, plstnaté okraje. Spodní strana je zbarvená bělavě.Je na ní mnoho kořenovitých houbových vláken, kterými jsou houby připojené k substrátu. Kořenitka nadmutá roste nepříliš hojně na zemi v…

Kořenovec načervenalý

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Plodnice kořenovce načervenalého jsou 10-40mm široké, kulovité, hlízovité, často protažené. Zbarvené jsou bělavě, potom nažloutle, na vzduchu nebo po poranění růžově červenají. Na bázi je kořínkovité podhoubí. Teřich je žlutý, později s olivovým nádechem a nakonec žlutohnědý. Kořenovec načervenalý roste poměrně hojně, obvykle ve skupinách, většinou nehluboko pod povrchem v…

Kořenovec žlutavý

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Plodnice kořenovce žlutavého jsou 20-60mm široké, nepravidelně hlízovité. V mládí jsou zbarvené špinavě žlutě, ve stáří olivově hnědě. Jsou síťovitě obalené hnědými až černými, téměř žíňovitými myceliovými provazci. Na bázi jsou kořínky. Teřich je olivově zelený. Kořenovec žlutavý roste vzácně, obvykle ve skupinách, zejména v borových lesích na písčité půdě, těsně pod jejím…

Koriandr setý

Jinak také čínská petržel, štěničný anýz, kyšnec, culanto či cilanto. Používáme semena, celá nebo mletá, sušená, listy, kořeny. Plody koriandru mají teplé aroma, ořechové a kořenité. Je třeba zvyknout si na pronikavou chuť natě i kořenů. Semena koriandru se přidávají do sladkého pečiva, do chleba, koření se jimi pokrmy z brambor a luštěnin. Vhodné jsou také k drůbeži a rybám, zjemní chuť jídel. Koriandr je oblíbeným kořením indické, mexické,…

Koroptev polní

Koroptve se vyskytují téměř po celé Evropě a Asii, v současnosti také v Severní Americe. V závislosti na regionu existují různé poddruhy koroptví. Koroptve se živí hmyzem a semeny. V zimě vytvářejí malá, zpravidla rodinná hejna. Na jaře se párují jen mladí ptáci. Dospělí jedinci dosahují délky asi 30cm a váží 300-450g. Koroptve se loví od září do prosince.   Koroptví maso Maso koroptve polní je velmi chutné, červenohnědé, jemně vláknité.…

Koruška evropská - Koruška smrdutá

Je rozšířená od Bílého moře po Lamanšský průliv, včetně Baltského moře. Vyskytuje se podél pobřeží, zdržuje se v hejnech. Koruška evropská dorůstá do délky 45cm, většinou měří jen do 20cm. Maso má zvláštní pach připomínající okurky, je křehké, nevýrazné chuti, jeho kulinářská hodnota je minimální. Nejčastěji se koruška evropská připravuje smažená přírodně nebo v trojobalu, chutná i fritovaná.

Koruška příbojová - Koruška maloústá

Vyskytuje se od Aljašky po jižní Kalifornii a podél asijského pobřeží až po Koreu. Do Evropy se koruška příbojová dováží jen málokdy, je oblíbenou rybou v Japonsku a v Číně. Vhodným způsobem tepelné úpravy je smažení nebo grilování vcelku.

Koshihikari

KOSHIHIKARI, zkráceně též Koshi, je mezinárodní označení pro odrůdu krátkozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Koshihikari byla vyšlechtěna poměrně nedávno, a sice v roce v Japonsku 1956 křížením Nourin No. 1 a Nourin No. 22. Zde se tato rýže také pěstuje (nejvíce v oblasti Uonuma), ale můžeme se s ní setkat i v Austrálii. V současné době tvoří tato odrůda téměř 40% veškeré vyprodukované rýže v Japonsku. Vzhled a vlastnosti Zrna…

Kostival lékařský

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ – latinsky Symphytum officinale, lidově též zvaný medunice, černý kořen, volský jazyk, lupen sladký, kobylí mléko, kostihoj, nebo celíkový kořen. Nenápadný lidový léčitel Kostival se hojně využíval k léčení mnoha neduhů, používá se do mastí, tinktur, odvarů i čajů. Dnes ho sušený seženeme pouze v lékárně. Používá se k dochucování jídel. Původ, historie a výskyt Kostival lékařský je jako léčivá rostlina zmiňován již od 12.…

Kotrč kadeřavý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Plodnice kotrče kadeřavého měří až 350mm v průměru, jsou téměř kulovité, bohatě rozvětvené. Větvičky jsou ploché, na okraji rozšířené, kadeřavé a zubaté. Zbarvené jsou světle krémově, potom okrově žlutě až žlutohnědě. Třeň je tlustý, kořenující. Kotrč kadeřavý roste poměrně hojně jednotlivě jako parazit na bázi jehličnanů, zejména borovic, méně často i modřínů, smrků a…

Kotrč kadeřavý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Plodnice kotrče kadeřavého měří až 350mm v průměru, jsou téměř kulovité, bohatě rozvětvené. Větvičky jsou ploché, na okraji rozšířené, kadeřavé a zubaté. Zbarvené jsou světle krémově, potom okrově žlutě až žlutohnědě. Třeň je tlustý, kořenující. Kotrč kadeřavý roste poměrně hojně jednotlivě jako parazit na bázi jehličnanů, zejména borovic, méně často i modřínů, smrků a…

Kotrč Němcův

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Kotrč Němcův se podobá kotrči kadeřavému, ale větvičky jsou víceméně klínovité, tlusté a na vrcholu jen zvlněné, ne kadeřavé. Kotrč Němcův roste poměrně vzácně na bázi jehličnatých stromů, zejména jedlí. Velmi podobný kotrč štěrbákový je živěji žlutě zbarvený, roste na bázi buků a dubů.

Kotrč Němcův

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Kotrč Němcův se podobá kotrči kadeřavému, ale větvičky jsou víceméně klínovité, tlusté a na vrcholu jen zvlněné, ne kadeřavé. Kotrč Němcův roste poměrně vzácně na bázi jehličnatých stromů, zejména jedlí. Velmi podobný kotrč štěrbákový je živěji žlutě zbarvený, roste na bázi buků a dubů.

Kozák barvoměnný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od července do října. Klobouk kozáka barvoměnného je 50-150mm široký, suchý. Zbarvený je šedě, šedohnědě, hnědočerveně, obvykle je melírovaný světlejšími skvrnami. Rourky a póry jsou bělavé až šedě krémové, ve stáří s okrovým nádechem. Třeň o rozměrech 80-200x15-40mm je téměř válcovitý až kyjovitý, bělavý, na bázi zelený až modrozelený, s hnědočernými šupinkami. Dužnina je bělavá, v bázi třeně světle…

Kozák bílý

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od července do října. Klobouk kozáka bílého je 25-70mm široký, za vlhka slizký, většinou hladký. Zbarvený je bíle až bělavě, někdy s olivovým nádechem, bez hnědých tónů. Rourky a póry jsou bílé, bělavé, potom světle šedorezavé s olivovým nádechem. Po poranění nemění barvu. Třeň o rozměrech 50-120x7-15mm je válcovitý až mírně kyjovitý, bílý, po poranění zelenající, s bělavými až nahnědlými šupinkami.…

Kozák březový

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do října. Klobouk kozáka březového je 50-150mm široký, jemně přitiskle plstnatý, ve stáří měkký a vodnatý, za vlhka mírně slizký. Zbarvený je světle hnědě, šedohnědě, černohnědě až červenohnědě. Rourky a póry jsou bělavé, později světle šedé. Po poranění nemění barvu. Třeň o rozměrech 80-170x10-30mm je válcovitý nebo mírně kyjovitý, bělavý, našedlý, hustě pokrytý šedohnědými až černavými…

Kozák dubový

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do září. Klobouk kozáka dubového je 50-200mm široký, ve stáří téměř plochý, v dospělosti většinou políčkovitě rozpraskávající. Zbarvený je nejdříve světle olivově žlutě, potom žlutohnědě až hnědě. Rourky i póry jsou citronově žluté až šedožluté, po poranění filalově hnědnou. Třeň o rozměrech 50-200x10-25mm je v mládí břichatý, potom válcovitý, na vrcholu rýhovaný až žebrovaný. Zbarvený je…

Kozák habrový

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do října. Klobouk kozáka habrového je 40-150mm široký, lysý, obvykle vrásčitý, často rozpraskaný, za vlhka mírně slizký. Zbarvený je hnědě, okrově žlutě, šedohnědě, olivově hnědě, černohnědě. Rourky jsou v dospělosti velmi dlouhé, stejně jako póry zbarvené bělavě až šedožlutě. Po poranění se zbarvují šedofialově, potom až černě. Třeň o rozměrech 50-150x10-30mm je válcovitý nebo mírně…

Kozák kapucínek

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od července do října. Klobouk kozáka kapucínka je 30-150mm široký, v mládí kuželovitý. Zbarvený je tmavohnědě, hnědočerně až téměř černě. Rourky a póry jsou bělavé, potom špinavě krémové, neměnné. Třeň o rozměrech 70-150x20-40mm je válcovitý, bílý, s odstávajícími malými hnědočernými až černými šupinkami. Dužnina je bílá, na řezu nemění barvu. Kozák kapucínek roste poměrně vzácně, jednotlivě nebo v…

Kozák skořicový

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk kozáka skořicového je 50-180mm široký, hladký, mírně plstnatý. Zbarvený je skořicově hnědě až červenohnědě. Rourky jsou stejně jako póry bělavé, potom našedle krémové. Třeň o rozměrech 80-180x12-35mm je válcovitý, bílý, na bázi okrový, s hustými drobnými šupinkami, nahoře bílými, ve stáří hnědočernými, na spodní části černými. Dužnina je bílá, na řezu neměnná. Kozák…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist