Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Kozák topolový

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do října. Klobouk kozáka topolového je 60-200mm široký, hladký, jemně šupinkatě vláknitý. Zbarvený je šedě, šedohnědě až téměř červenohnědě. Pokožka v dospělosti přesahuje okraj rourek. Rourky a póry jsou bílé, špinavě krémové až našedlé, po poranění špinavě hnědnoucí. Třeň o rozměrech 50-170x10-40mm je válcovitý, v horní části někdy jemně brázditý. Zbarvený je bíle až světle krémově, na…

Kozlík lékařský

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ – latinsky Valeriana officinalis. Kozlík se používá pouze pro lékařské účely. Léčí naši duši Kozlík pomáhá při nespavosti, stresu, má celkově uklidňující účinky. Zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu, depresi a křečím. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky. Zajímavostí je, že kladně působí i na kočky. Původ, historie a výskyt Kozlík je léčivá rostlina známá již od středověku a již…

Kozorožec horský alpský

Kozorožci se vyskytují ve skalnatých horských oblastech v Evropě a Asii. Umí lépe šplhat než kamzíci, většinou žijí v tlupách. Stádo tvoří několik samic s mláďaty, mladí kozorožci se sdružují v samostatných malých tlupách. Starší samci žijí samotářsky, ke stádu se přidají vždy jen v zimě. Kozorožci nejsou nároční, živí se trávami, bylinami, pupeny, mechy a lišejníky. Období říje je v prosinci a v lednu. V německu patří kozorožci k chráněným…

Krab bradavčitý

Vyskytuje se ve východním Atlantiku, je rozšířený v celém Středozemním moři. Hospodářský význam má krab bradavčitý pouze ve Středomoří, prodává se na trzích s rybami v Itálii, Chorvatsku a Turecku. Tento druh kraba žije v mělkých úsecích podél skalnatého pobřeží. Aktivní je v noci, kdy shání potravu. Krunýř je značně trnitý, hřbet je pokrytý mnoha hrbolky. Zadní pár končetin je na rozdíl od plovoucích krabů jednoduchý, zadní články nejsou…

Krab červenotečkovaný

Jedná se o teplomilný druh, je rozšířený v celém Indickém oceánu a východním Tichomoří. Loví se také komerčně, prodává se však jen na místních trzích s rybami. Zbarvení kraba červenotečkovaného je nápadné, na zadní části zelenavě žlutého hřbetního krunýře jsou tři velké, světle lemované, sytě červené skvrny. Krunýř dorůstá do šířky 20cm, může být i širší. Vhodným způsobem tepelné úpravy je vaření v osolené vodě nebo v kořeněném vývaru.

Krab jonah

Je rozšířený od jihokanadského pobřeží Atlantiku podél celého pobřeží USA až po Floridu. Z komerčního hlediska nemá výlov tohoto druhu kraba takový význam jako výlov kraba kalifornského. Krab jonah se velmi podobá krabu kalifornskému, dosahuje stejné velikosti, ozubení předních okrajů krunýře je také stejné. Povrch krunýře a klepet je drsnější. Maso je chutné, vhodným způsobem tepelné úpravy je vaření.

Krab kalifornský

Je rozšířený na západě USA od Aljašky až po severní Mexiko. Na celkovém výlovu kraba kalifornského se USA podílejí 85 procenty. Z komerčního hlediska se jedná o nejdůležitější druh širokých krabů. Ve snaze zabránit poklesu stavů kraba kalifornského byly zavedeny přísné předpisy – je zakázáno lovit samce, u kterých šířka hřbetního krunýře nepřesahuje 15cm, samice se nesmí vůbec lovit ani prodávat. Krab kalifornský má široký, oválný krunýř.…

Krab kamčatský

Je rozšířený v západních oblastech severního Tichomoří od Koreje po Kamčatku, na východě přes souostroví Aleuty k západnímu pobřeží Aljašky a na jih ke kanadskému pobřeží Tichého oceánu. Loví se intenzivně v celém areálu výskytu. Z důvodů značně klesajících stavů kraba kamčatského byly zavedeny ochranné předpisy – mladší samci s krunýřem do 137mm a samice se nesmí lovit. Po vylovení se krabi zpravidla vaří ihned na palubě lodi, vyvážejí se pouze…

Krab mangrovový (krab bahenní)

Je hojně rozšířený v tropickém pásmu Indopacifiku. Dává přednost stanovištím v mangrovech, vyskytuje se zde ve velkých skupinách. Krab mangrovový je největším plovoucím krabem, běžně se prodává na místních rybích trzích v areálu rozšíření. Hřbetní krunýř dosahuje šířky až 22cm, jedinci mohou vážit kolem 1,5kg. Po stranách předního okraje krunýře je devět stejně velkých zubů. Zbarvení těla je tmavě až olivově zelené, kolem prstů a kloubů silných…

Krab modrý

Původní oblastí výskytu je atlantské pobřeží Severní, Střední a Jižní Ameriky. Krab modrý je rozšířený od jihu Kanady po sever Argentiny. Jedná se o tichomořský druh, který byl před časem zavlečen do Středozemního moře, kde vytvořil populace zajímavé z hospodářského hlediska. V Turecku se pravidelně prodává na rybích trzích. Zbarvení kraba modrého je sytě modré. Hřbetní krunýř dosahuje šířky 10-20cm, v zadní části vytváří lichoběžník. Přední…

Krab německý

Je rozšířený v Atlantiku, vyskytuje se v celém Severním moři, zřídka také v západním Středozemním a Jaderském moři. Krab německý se zdržuje na kamenitém a písečném mořském dně v hloubce 30-50m. Pro udržení stavů těchto krabů byly v některých zemích zavedeny povolené minimální míry a doba hájení. Klepeta krabů německých se na německém pobřeží Severního moře a na Helgolandu prodávají samostatně pod názvem Knieper. Ostatní části se vhazují zpět do…

Krab pavoučí

Vyskytuje se ve východním Atlantském oceánu a ve Středozemním moři. Loví se především podél atlantského pobřeží Francie, ve Středomoří jen lokálně. Krab pavoučí má silně trnitý krunýř, nazývá se proto někdy krab trnitý. Poznávacím znakem jsou dva krátké čelní rohy a poměrně malá klepeta. Maso kraba pavoučího má velmi lahodnou chuť, vylupuje se však pracně. Vhodné je k vaření v osolené vodě nebo v kořeněném vývaru. Do střední Evropy se krabi…

Krab pobřežní (krab obecný)

Jedná se o nejčastější evropský druh. Žije v mělkých úsecích pobřežních vod, je rozšířený od Severního mysu až po Maroko a Kanárské ostrovy. Vyskytuje se také v Severním moři a v Baltském moři. Tělo kraba pobřežního má nazelenalé až hnědavé zbarvení. Délka a šířka hřbetního krunýře se téměř shodují. Přední okraje krunýře tvoří pět silných zubů trojúhelníkového tvaru na každé straně. Koncové články posledního páru kráčivých nohou jsou zploštělé,…

Krab říční

Původem východoasijský krab, vyskytuje se také na našem území, v Labi a ve Vltavě. Do Česka se krab říční dostal přes Německo. Ve 30. letech minulého století se rozmnožil tak, že během každoroční migrace dospělých krabů do Severního moře docházelo k ucpávání jezů a propustí. V důsledku znečištění horního toku Labe stavy krabů říčních značně poklesly. Dnes je tento druh kraba rozšířený v Německu, ve Francii, Beneluxu a severní Evropě. …

Krab sametový (Étrille)

Je rozšířený v Atlantském oceánu, vyskytuje se také v západních částech Středozemního moře. Krab sametový se loví podél francouzského a španělského pobřeží Atlantského oceánu. Hřbetní krunýř a nohy jsou sametově ochlupené. Na předních okrajích krunýře je pět silných zubů, krunýř dosahuje šířky asi 8cm. Mezi očima je mnoho drobných trnů. Krab sametový je oblíbený především ve Francii. Maso je velmi chutné, vhodné k vaření. Po uvaření se…

Krab stydlivý středomořský

Je rozšířený v Atlantiku, vyskytuje se v celém Středozemním moři. Z hospodářského hlediska má krab stydlivý středomořský jen nepatrný význam, je vedlejším produktem výlovu. Krunýř se směrem k hlavě zužuje do tvaru trojúhelníku, je ozubený jen na zadní straně. Jeho povrch pokrývají velké, podélně uspořádané výrůstky. Krunýř a klepeta mají jednotné světlejší zbarvení. Klepeta jsou hřebenovitě ozubená, umístěná poměrně vysoko, v pozici před hlavou…

Krakauker – vařený

Krakauker je klobása uzená v horkém kouři. Obsahuje kousky libového vepřového masa, chutná výrazně, především česnekově. Vařená klobása se částečně suší. Krakauker měří 16cm a široký je 4cm. Konzumuje se zastudena, je vhodný i ke grilování.

Krakowska – vařený

Jedná se o salám mramorovaný kousky libového vepřového masa. Krakowska se ochucuje novým kořením, koriandrem a česnekem. Salám se nejdříve vaří a potom udí v horkém kouři. Měří 30cm a široký je 8cm. Podává se studený, nakrájený na plátky. Sušenou variantou tohoto salámu je „Krakowska sucha“.

Krakowskaya – vařený

Jedná se o velmi kvalitní ruský salám, pojmenovaný podle polského Krakova. Salám se vyrábí z vepřového masa, je mramorovaný velkými kusy libového masa a ochucený pepřem, koriandrem a česnekem. Salám se nejdříve vaří a potom udí, měří 25cm a široký je 5cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Králíčkovec běloskvrnný

Je blízkým příbuzným bodloků, vyskytuje se v pobřežních vodách Indopacifiku. Pod názvem cordonnier brisdant se dováží ze Seychel. Králíčkovec běloskvrnný má velmi chutné maso. Nejlépe chutná dušený, je třeba stáhnout kůži.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist