Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Morcela tradicional – vařený

Morcela tradicional je silně kořeněné jelito, vyrobené z vepřového sádla a typických regionálních přísad, např. vína, mouky a římského kmínu. Jelito měří 15cm a široké je 5cm. Podává se studené nebo se může přidávat do vařených pokrmů.

Morcilla de Burgos – vařený

Morcilla de Burgos je jelito vyrobené z vepřové krve. Obsahuje rýži, je lehké a příjemně kořeněné. Měří 10cm a široké je 4cm. Vepřová jelita jsou oblíbená v celém Španělsku, mohou obsahovat také fazole, rozinky, ořechy nebo dýni.

Morcón Ibérico – fermentovaný, sušený

Klobása Morcón Ibérico se vyrábí z kousků masa iberijských černých vepřů. Fermentuje se s česnekem a paprikou a plní se do širokých střev. Naplněná střeva se zavazují do cibulovitého tvaru. Klobása zraje nejméně 3 měsíce. Podává se zasyrova, nakrájená na plátky.

Morrpolse – syrový nebo sušený

Na výrobu této klobásy existuje mnoho receptů. Někdy se vyrábí ze zvěřiny, vepřového masa nebo srdce. Může obsahovat také vepřovou krev. Klobása Morrpolse bývá ochucená zázvorem nebo jalovcem, obvykle sirupem. Zpravidla se suší, k dostání je i čerstvá. Morrpolse měří 20cm a široká je 4cm. Podává se nakrájená na tenké plátky.

Mořské plody - nákup, uchování a příprava

Mořské plody se v české kuchyni zatím objevují většinou jako slavnostnější pokrm nebo mimořádná pochoutka. Plody moře se rozdělují na korýše -  kreveta, langusta, krab, humr… s článkovaným tělem, které pokrývá tvrdý krunýř měkkýše  s lasturami - ústřice, slávky, hřebenatky…s dvěma vápennými schránkami - lasturami měkkýše s ulitou - tzv. mušle s jednou schránkou - ulitou hlavonožce -  oliheň (calamari), sépie, chobotnice. Nemají schránky ani…

Mořské plody - tepelné úpravy

Mořské plody je nejlepší upravit v den zakoupení. Delší uskladnění citlivé mořské plody nesnesou. Po zabalení do vlhké utěrky nebo dřevěné vlny při teplotě 4-5 stupňů Celsia vydrží do druhého dne. Živí korýši se musí nejdříve omráčit a potom usmrtit v dostatečně vroucí vodě. Čistou, osolenou vodu můžeme nahradit kořeněným vývarem. Mušle lze zabíjet i v páře při teplotě přesahující 100 stupňů Celsia.   Vaření– pro živé korýše - humry, raky,…

Mortadella Bologna PGI – vařený

Mortadella je vyrobená z jemně mletého vepřového masa. Je lehce vyuzená, na řezu jsou kostičky tuku. Prodává se v různých velikostech, největší o hmotnosti vyšší než 100kg. Typická délka Mortadelly je 30cm a šířka 12cm. Podává se nakrájená na velmi tenké plátky.

Morvong velkoploutvý – Tarakihi

Vyskytuje se v Indickém oceánu a v jihozápadním Atlantiku. Ryby dorůstají do délky max. 70cm, většinou měří 30-50cm a váží asi 2kg. Morvong velkoploutvý patří k hojně loveným druhům ryb. Maso je velmi chutné, středně pevné. Hodí se k dušení, smažení, pošírování a pečení v troubě.

Moskovskaja – fermentovaný, sušený

Jinak také „Moskovskaja kolbasa“. Jedná se salám vyrobený z hrubě mletého vepřového a hovězího masa a velkého množství sádla. Moskovskaja se konzervuje dlouhým uzením, má výrazně česnekovou chuť. Salám je dlouhý 25cm a široký 4cm. Podává se nakrájený na plátky.

Mozzarella

MOZZARELLA je sýr filata původem z Itálie. Původ a historie Mozzarella pochází s italské Kampánie, původně se vyráběla z mléka buvolů nahnanách jen v několika málo zemích, jako je Itálie či Bulharsko, z toho důvodu se dnes Mozzarella nejčastěji vyrábí z mléka kravského. Vzhled, chuť, vůně… Nejznámější tvar mozzarelly je kulovitý, vyrábí se ale i jiné tvary. Hmotnost podle tvaru sýru se pohybuje mezi 20-800 g. Těsto má homogenní konzistenci,…

Mražení

Mrazničky, mrazáky i mrazící boxy s teplotami hluboko pod nulou umožňují dlouhodobé zmrazení nejrůznějších  potravinářských produktů - ne pro všechny je ale pro tento způsob konzervace vhodný. Zmrazit bez problémů je možné maso drůbež ryby máslo jahody meruňky švestky těsta polotovary hotová jídla K zmrazování se nehodí např. syrové brambory saláty salátové okurky rajčata křen cibule ředkvičky avokádo ananas celá vajíčka jogurty tvaroh Obaly…

Mrkev

MRKEV OBECNÁ SETÁ - latinsky Daucus carota spp. sativus, anglicky carott, francouzsky carotte, německy Möhre a také Karotte nebo Gelbe Rübe, italsky carrots – je kořenová zelenina s mnoha pozitivními účinky na lidský organismus, která se v současné době pěstuje na celém světě. Velmi zdravá zelenina Mrkev patří k nejvíce pěstovaným druhům zeleniny na celém světě. Má významné pozitivní účinky na lidské zdraví. Může se konzumovat syrová, v…

Muchomůrka císařka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do září. Klobouk muchomůrky císařky měří 50-160mm, je polokulovitý až vyklenutý, hladký, lesklý, obvykle bez zbytků vela. Zbarvený je oranžově, oranžově červeně až oranžově žlutě. Lupeny jsou volné, široké, světle žluté až zlatožluté. Třeň o rozměrech 70-160y15-30mm je válcovitý, na bázi ztlustlý, vláknitě vločkatý. Zbarvený je citronově žlutě až zlatožlutě, stejně jako blanitý prsten.…

Muchomůrka oranžová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do listopadu. Muchomůrka oranžová se od muchomůrky pošvaté liší plavě až oranžově hnědým kloboukem, na okraji světlejším. Třeň je bělavý, krémový až světle červenohnědý, vločkatý. Pochva je velká, blanitá, zevně rezavě hnědá. Muchomůrka oranžová roste v listnatých i jehličnatých lesích.

Muchomůrka pošvatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk muchomůrky pošvaté měří 30-100mm, je široce kuželovitý, potom plochý, obvykle s hrbolkem, hladký, někdy se zbytky vela, na okraji rýhovaný. Zbarvený je šedě až olovově šedě. Lupeny jsou volné, široké, zbarvené bíle. Třeň o rozměrech 80-150x6-12mm je válcovitý, na bázi trochu ztlustlý, jemně vločkatý. Zbarvený je bíle až našedle, na bázi s blanitou bílou až bělavou,…

Muchomůrka růžovka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Muchomůrka růžovka je velmi podobná muchomůrce šedivce, ale pokožka klobouku je světle červenohnědá, růžová až okrově hnědá. Dužnina pod pokožkou klobouku je narůžovělá nebo nahnědlá, v bázi třeně vínově červená. Muchomůrka růžovka roste hojně ve všech lesích, pod smrky, jedlemi, buky a duby. Vyskytuje se od nížin do hor. Podobná muchomůrka tygrovaná nemá rýhovaný prsten, má…

Muchomůrka šedivka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk muchomůrky šedivky měří 50-120mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, nerýhovaný. Zbarvený je šedohnědě až olivově hnědě, s nepravidelně uspořádanými, přitisklými šedými bradavkami. Lupeny jsou volné, bílé. Třeň o rozměrech 60-130x20-30mm je válcovitý, s hlízou dole se zužující do krátkého kuželovitého kořene. Na vrcholu je rýhovaný a bělavý, směrem k bázi…

Muchomůrka šiškovitá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do září. Klobouk muchomůrky šiškovité měří 80-200mm, je polokulovitý, brzy vyklenutý až plochý, masitý. Zbarvený je bělavě až našedle, na okraji ověšený zbytky vela, s nepravidelnými, plochými, přitisklými bradavkami. Lupeny jsou volné, zbarvené bíle až krémově. Třeň o rozměrech 100-200x20-40mm je válcovitý, na bázi s hlízou, s mnoha vláknitými šupinkami zbarvenými bělavě. Prsten je…

Muchomůrka Vittadiniho

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do září. Klobouk muchomůrky Vittadiniho měří 40-180mm, je polokulovitý až plochý, zbarvený bělavě až nažloutle. Ve stáří je nahnědlý, pokrytý širokými přitisklými šupinami, na okraji ověšený zbytky vela. Lupeny jsou volné, v mládí zbarvené bíle, později krémově nebo mají slabý zelenavý nádech. Třeň o rozměrech 100-300x15-40mm je válcovitý, bílý, na bázi s malou hlízou, v dolní části šupinatý…

Muchomůrka žlutavá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Muchomůrka žlutavá se od muchomůrky pošvaté liší světle žlutookrovým, citronově žlutým až světle žlutooranžovým kloboukem. Třeň je bílý, hladký nebo jemně stejnobarevně žíhaný, pochva je bílá, po poranění neměnná. Muchomůrka žlutavá roste v listnatých lesích, zejména pod duby.

Muchomůrka žlutoumbrová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Muchomůrka žlutoumbrová se od ostatních druhů katmanek liší barevně proměnlivým, olivově zeleným, okrově šedým, okrovým kloboukem, uprostřed často hnědým. Lupeny jsou na ostří tmavěji zbarvené, třeň je bělavý, jemně našedle nebo hnědavě tygrovaný. Pochva je šedá, po poranění červenající. Muchomůrka žlutoumbrová roste v jehličnatých i listnatých lesích.

Muflon

Mufloní zvěř je nejmenším zástupcem divoce žijících ovcí. Mufloni jsou rozšíření ve Francii, Německu, Rakousku, Česku, Slovensku, Maďarsku a Chorvatsku. U nás se vyskytují i ve volné přírodě, chovají se ale i v oborách. Živí se trávou, bylinami a listím. Říje u muflonů začíná v listopadu až prosinci. Hlavní doba lovu trvá od srpna do konce prosince. Mufloni dosahují výšky v kohoutku až 80cm. Samci váží 35-50kg, muflonky 25-40kg a muflončata 12…

Münchner Weisswurst – vařený

Jemný, hebký Brühwurst, vyrobený z telecího masa, hřbetního sádla a bylinek. Münchner Weisswurst měří 12cm a široký je 3cm. Podává se obvykle jako snídaně, se slanými preclíky.

Munster

MUNSTER je měkký sýr původem z Francie. Původ a historie Sýr je pojmenován podle městečka Munster, kde se tento sýr vyráběl v opatství Vosgain již od středověku. Doposud je Munster vyráběn z krav, které žijí v oblasti mezi Alsaskem, Lorraine a Franche-Comté ve Francii a je nositelem ochranné značky původu AOC. Vzhled, chuť, vůně… Munster má kulatý tvar, vyrábí se ve dvou velikostech. Těsto má žlutou barvu, je krémové a mazlavé. Kůrka je…

Muraja

Jinak listy kari nebo curry listy. Používáme listy, čerstvé i sušené, rozdrcené nebo celé. Jejich chuť je aromatická, kořenitá a čerstvá. Muraja je oblíbeným kořením v jižní Indii a na Srí Lance. Koření se jí polévky, dresinky, čatní, je vhodná k rybím pokrmům a k pokrmům z masa. Pokud čerstvé listy až do spotřebování neoddělíme od větvičky, zachovají si déle své aroma. Listy kari lze také zmrazit a uchovat tak déle. Toto koření najdeme v…

Muréna obecná

Muréna je rozšířená v Atlantiku od jižní Anglie až po Senegal, vyskytuje se i ve Středozemním moři. V dobách antického Říma byla muréna považovaná za delikatesu, v současnosti jsou názory ne její kulinářskou hodnotu velmi rozdílné. Murény nemají prsní ploutve, zbarvení těla je proměnlivé. Typickým znakem je tmavá skvrnitá kresba na světlejším podkladě. Maso murén je velmi tučné, měkké, bílé. V některých ročních obdobích a v určitých lokalitách…

Muškátovník vonný - muškátový oříšek

Jinak také mácis = muškátový květ, macizeň. Používáme semena a semenné obaly, sušené, mleté nebo celé. Muškátový oříšek trochu pálí a jeho vůně je kořenitá. Muškátový květ má jemnější chuť. Jako náhražka muškátu se používá macis, opačně to neplatí. Tímto kořením lze ochutit všechny slané pokrmy, např. zeleninové polévky, omáčky, jídla z masa a ryb, patří i do bramborové kaše či špenátu. Muškát lze přidat i do sladkých pokrmů, kompotů nebo do…

Mušle, ústřice, sépie, olihně a chobotnice

Slávky Slávky jedlé mají jemné, lahodné maso. Před tepelnou úpravou musejí být pevně uzavřené - neuzavřené se neupravují ani nekonzumují.   Před úpravou slávky nejdříve máčíme několik hodin ve studené vodě, kterou často vyměňujeme. Potom slávky odrhneme kartáčem, a to nejlépe drátěným, a znovu je několikrát v čisté vodě opereme. Jen dokonale očištěné slávky jsou vhodné k další úpravě. Potom do kastrolu nebo hrnce dáme kousek másla a trochu…

Musli

Müsli je druh různých jídel, kterých část tvoří obiloviny. Základní müsli je složeno z tepelně nezpracovaných vloček a sušeného ovoce, přidávají se také ořechy, kousky čokolády a jiné přísadami. Cereálie různých druhů jsou tedy jen jednou z částí müsli.   Müsli se většinou skládá ze směsi více druhů cereálií a na rozdíl od tzv. křupavých müsli neobsahují žádný tuk a tepelně se neupravují. Mají tak nižší kalorickou hodnotu než křupavé mysli.…

Mustamakkara – vařený

Mustamakkara je tenké jelito tmavé barvy, vyrobené z vepřového masa. Obsahuje žitnou mouku a celá zrna ječmene nebo žita. Jelito je dlouhé 23cm a široké 2,5cm. Podává se teplé s brusinkovým džemem, patří k oblíbenému rychlému občerstvení. Obvykle se zapíjí mlékem.

Myrta obecná (Myrtus communis)

Patří do čeledi myrtovitých. Stálezelený keř je vysoký až 5m, listy jsou úzké, kožovité, s mnoha olejovými žlázkami a stejně jako bílé květy jsou voňavé. Myrta obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice a éterický olej. V kuchyni se používají čerstvé listy, buď celé nebo rozemleté. Větévky myrty se hodí k pečenému nebo grilovanému masu, podobně jako tymián nebo rozmarýna. Éterický olej myrtol, získaný z listů, má antiseptické účinky a uvolňuje…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist