Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Klima

Termín zahrnující soubor mnoha faktorů důležitých při výrobě masných výrobků. Jde například o teplotu, proudění či vlhkost vzduchu.

Klimatizovaná komora

Jedná se o zařízení umožňující zrání fermentovaných salámů. Jsou zde zajištěny optimální poměry vlhkosti vzduchu a teploty.

Kližka

Horní část kližky, vykostěná kližka a kližka s morkovou kostí nasekaná na plátky jsou části hovězího roštěnce. Dělí se na přední a zadní kližky. Zadní kližka je větší než přední, je šlachovitá a má vysoký podíl vaziva. Kližky vyžadují dlouhou tepelnou úpravu ve větším množství tekutiny. Maso z horní části kližky nakrájené na kostky je vhodné k přípravě guláše a ragú. Vykostěné kližky lze dusit, vařit i pošírovat.

Klobása moravská – fermentovaný, sušený

Moravská klobása se vyrábí z hrubě nasekaného masa, z jedné třetiny hovězího a ze dvou třetin vepřového. Okořeněná je pepřem, kmínem, paprikou a česnekem. Masová směs se plní do tenkých vepřových střev. Klobása měří 18cm a široká je 3cm. Podává se studená i ohřátá, nejčastěji s čerstvým chlebem.

Klouzek bílý

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk klouzku bílého je 50-130mm široký, mírně slizký. Zbarvený je slonovinově bíle, na okraji nebo vzácně i celý je nažloutlý. Rourky jsou nažloutlé, potom žluté, stejně jako póry. Póry v mládí vylučují bělavou tekutinu, zasychající do rezavo hnědé barvy. Třeň o rozměrech 30-120x5-20mm je válcovitý, bělavý až nažloutlý, skvrnitě mramorovaný červenohnědými až fialově…

Klouzek (hřib) strakoš

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk klouzku strakoše je 30-150mm široký, polokulovitý, ve stáří plochý, suchý, za vlhka slizký. Zbarvený je špinavě žlutě, žlutohnědě, okrově nebo olivově hnědě. Celý je pokrytý olivově hnědou až červenohnědou plstí, která se v dospělosti trhá. Povrch klobouku je strakatý. Rourky jsou široce přirostlé až krátce sbíhavé, zbarvené okrově žlutě, oranžově žlutě, žlutozeleně až…

Klouzek kravský

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk klouzku kravského je 40-110mm široký, vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, slizký. Zbarvený je žlutohnědě, červenohnědě až oranžově hnědě. Rourky jsou široce připojené až krátce sbíhavé. Póry jsou velké, šedožluté, později až olivově hnědé. Třeň o rozměrech 20-100x4-15mm je v mládí břichatý, potom téměř válcovitý, zbarvený stejně jako klobouk nebo o trochu…

Klouzek obecný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od května do listopadu. Klobouk klouzku obecného je 40-130mm široký, polokulovitý, široce kuželovitý, vyklenutý a nakonec plochý. Je slizký a lesklý, zbarvený čokoládově hnědě až žlutohnědě, ve stáří vybledá. Pokožka klobouku je snadno sloupnutelná. Rourky jsou široce přirostlé, zřídka mírně sbíhavé, stejně jako póry zbarvené světle žlutě až zlatožlutě. Třeň o rozměrech 30-110x10-25mm je válcovitý,…

Klouzek sličný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk klouzku sličného je 40-150mm široký, ve stáří téměř plochý, hladký. Za sucha je lepkavý, za vlhka slizký. Zbarvený je citronově žlutě, zlatožlutě až zlatohnědě, má špatně sloupnutelnou pokožku. Rourky sbíhající na třeň a póry jsou žluté až olivově nažloutlé, po otlačení hnědé až skořicově hnědé. Třeň o rozměrech 40-120x8-25mm je válcovitý nebo k bázi mírně se…

Klouzek slizký

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od května do října. Klobouk klouzku slizkého je 40-130mm široký, slizký, za sucha radiálně vláknitě šupinatý. Zbarvený je většinou olivově šedě, ale také světle šedě, červenavě šedě nebo nahnědle. Po otlačení tmavne. Rourky jsou široce přirostlé až sbíhavé, v mládí špinavě bělavé, později šedé až šedohnědé. Póry jsou zbarvené stejně, jen o trochu tmavěji. V dospělosti jsou hranaté a poměrně velké.…

Klouzek tridentský

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk klouzku tridentského je 50-150mm široký, slizký. Zbarvený je žlutě, oranžově až rezavě hnědě a je stejnobarevně vláknitě šupinkatý. Rourky a póry jsou v mládí žluté, potom oranžově žluté až oranžově červené. Třeň o rozměrech 40-110x10-30mm je pod prstenem stejně zbarvený jako klobouk. Dužnina je světle žlutá, na řezu se zbarvuje zlatožlutě až červenožlutě. Velum je…

Klouzek žíhaný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od května do listopadu. Klouzek žíhaný je velmi podobný klouzku zrnitému, roste i na stejných stanovištích. Liší se především vrostle vláknitým, tmavším kloboukem. Plsť na bázi třeně je růžově zbarvená. Klouzek žíhaný se vyskytuje na půdách bohatých na vápenec, roste pod borovicí černou.

Klouzek žlutavý

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk klouzku žlutavého je 20-80mm široký, kuželovitý, později vyklenutý až plochý, s hrbolkem uprostřed, slizký. Zbarvený je žlutavě až špinavě citronově žlutě, většinou s hnědým nádechem, jemně vrostle vláknitý. Rourky sbíhají na třeň, jsou žluté až žlutohnědé. Póry jsou velké, radiálně protažené, jasně žluté, potom žlutohnědé. Třeň o rozměrech 20-80x5-15mm je válcovitý, stejně…

Klouzek zrnitý

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od května do listopadu. Klobouk klouzku zrnitého je 40-100mm široký, slizký. Zbarvený je žlutě okrově, nahnědle, žlutavě až červenavě hnědě, někdy je jako mramorovaný. Rourky jsou široce připojené až krátce sbíhavé, stejně jako drobné póry v mládí nažloutlé, později až okrově žluté. Třeň o rozměrech 30-70x8-20mm je válcovitý, bez prstenu, na vrcholu v mládí se žlutavými, po zaschnutí červenohnědými…

Kmín kořenný (Carum carvi)

Jinak kmín luční, kmín krámský, raška. Používáme semena, sušená, celá i mletá. Kmín má silně aromatickou vůni, jeho chuť je lehce pálivá, aromatická, s přídechem citronu. S ostatním kořením se zřídka snáší. Kořeníme jím dušené pokrmy, jehněčí maso, vepřové maso, hodí se k huse, do vařených a pečených brambor. Dochucujeme jím také kysané zelí, hlávkové zelí či kapustu. Chuť a vůně kmínu vynikne v pečeném chlebu a pikantním pečivu. V kuchyni lze…

Kmínový olej

KMÍNOVÝ OLEJ – výchozí surovinou pro získání tohoto oleje jsou semena kmínu černého. K dostání je pouze v prodejnách se zdravou výživou. Původ a historie Olej ze semen kmínu používali už starověcí Egypťané a také obyvatelé Asie a Afriky při slabosti, prochladnutí, a bolestech hlavy. Současnost V současné době lze kmínový olej sehnat v prodejnách se zdravou výživou. Je skvělý při léčbě mnoha nemocí. Vzhled, chuť a vůně… Kmínový olej má…

Knack – vařený

Jedná se o uzené alsaské párky vyrobené z vepřového a hovězího masa. Párky Knack jsou tmavší a růžovější než frankfurtské párky. Konzumují se s kysaným zelím nebo vařenými bramborami, vždy s hořčicí. Párek Knack měří 17cm a široký je 2cm.

Knackwurst – vařený

Tento druh Brühwurstu se vyrábí z jemně mletého vepřového a hovězího masa. Chuť Knackwurstu je výrazně pepřová nebo česneková, párek je krátký, baňatý, měří 15cm a široký je 4cm. Nejdříve se udí a potom spařuje. Podává se zpravidla se sladkou hořčicí.

Kodpolse – vařený

Jedná se o měkký salám vyrobený z libového, jemně mletého vepřového masa, sádla a cibule. Masová směs se naráží do širokých střívek a vaří. Kodpolse měří 30cm a široký je 7cm. Podává se nakrájený na tenké plátky, bývá součástí obložených mís.

Kohlwurst – fermentovaný, sušený

Jedná se o poměrně měkký Rohwurst, vyrobený z vepřového masa, tuku a plic. K ochucení se používá majoránka, tymián, hořčičné semínko a nové koření. Kohlwurst se 1-2 týdny udí, měří 15cm a široký je 3cm. Nejčastěji se podává teplý s dušenou kapustou.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist