Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Tagliatelle

Tagliatelle jsou těstoviny ve tvaru dlouhých nudlí, stočených do hnízd. Mají mnohostranné použití, hodí se k zeleninovým, masovým i rybím omáčkám. Podobné, ovšem o 2mm užší, jsou těstoviny fettuccine.

Tagliatelle Verdi

Jedná se o těstoviny ve tvaru dlouhých nudlí. Jsou zeleně zabarvené.

Tagliolini

Jedná se o těstoviny ve tvaru velmi úzkých dlouhých nudlí.

Tahini

Tahini je pasta z mletého sezamu. Můžeme ji konzumovat na chlebu, lehce oslazenou medem nebo ji použijeme při přípravě teplých jídel a moučníků.

Taleggio

TALEGGIO je polotvrdý sýr určený ke krájení původem z Itálie. Vzhled, chuť, vůně… Taleggio má tvar plochého hranolu o délce hrany zhruba 20 cm a hmotnosti 1,7-2,2 kg. Těsto má bílou až slámovou barvu, je měkké. Kůrka je načervenalá, slabá. Obsah tuku v sušině je 48 %. Výroba Vyrábí se z čerstvého kravského mléka. Sýr se solí za sucha a zraje při vysoké vlhkosti vzduchu a teplotě 3-8 °C. Doba zrání je asi 40 dní. Použití sýru Taleggio v…

Tamarind indický

Jinak indické datle nebo kyselé datle. Používáme plodovou dřeň lusků, v kuse nebo jako pastu. Tamarind má příjemnou ovocnou chuť, lehce nakyslou. Je rozšířeným kořením indické, asijské, východoafrické a latinskoamerické kuchyně. Protože je tamarind bohatý na pektin, spojují se jím želé, marmelády nebo čatní. Jinak se používá podobně jako ocet či citronová šťáva, ochucují se jím zeleninová, rýžová i luštěninová jídla, masité i rybí pokrmy.…

Tapeska filipínská

Ve 20. letech minulého století byla tapeska filipínská zavlečena do USA, kde se v současnosti komerčně využívá podél západního pobřeží. V Evropě se dnes chová také uměle, např. u francouzského pobřeží Atlantiku a Středomoří. Schránky jsou silnostěnné, mají asymetrický tvar stočený na jednu stranu. Lastury jsou pokryté soustřednými a radiálními žebry, která jsou v místech propojení výrazně zesílená. Zbarvení lastur je krémové s kresbou z…

Tapeska hladká

Je rozšířená v Atlantském oceánu a ve Středozemním moři, vyskytuje se také v Severním moři. Na povrchu lastur je kresba připomínající kobercový vzor, odtud také označení kobercová škeble, angl. carpet shell. Tapeska hladká dorůstá do délky 7cm. Tento druh mušlí se hodí ke konzumaci zasyrova nebo k dušení v páře.

Tapeska křížová

Je rozšířená v Atlantském oceánu a ve Středozemním moři. Tapeska křížová je oblíbená především ve Francii a ve Španělsku. Lastury dosahují velikosti 4-8cm, mají asymetrický tvar – jsou protáhlé jedním směrem. Základní zbarvení je hnědavé, na povrchu lastur jsou široké světlé a tmavší pruhy. Tapeska křížová je velice chutným druhem zaděnkovitých. Může se konzumovat zasyrova, vhodným způsobem tepelné úpravy je dušení v bílém víně s bylinkami.

Tatarák z lososa, tuňáka a rajčat

Tatarské bifteky z ryb se musí vzhledem k delikátní jemné chuti masa správně dochutit. U lososa se používá kopr, šťáva z lunetky nebo citronu a případně i zakysaná smetana, u tuňáka křen, wasabi ale třeba i sojová omáčka. K zdobení se v obou případech hodí kaviár, nejlépe černý.   Servírování K tatarským biftekům z lososa, tuňáka, rajčat a dalších jiných používaných surovin se nepřidávají další dochucující ingredience a tak se servírují na…

Teewurst – fermentovaný

Jedná se o vysoce kvalitní roztíratelný Rohwurst. Vyrábí se z jemně nebo hrubě mletého vepřového a hovězího masa. Maso se udí březovým dřevem a zraje 7-10 dní. Teewurst (čajovka) měří 20cm a široký je 4cm. Konzumuje se zasyrova.

Téliszalámi – sušený

Téliszalámi je maďarský uzený zimní salám vyrobený z vepřového masa. Salám se dlouho suší na vzduchu, ochucený je bílým pepřem a novým kořením. Salámy Szegedi téliszalámi a Budapesti télizsalámi jsou vyrobené z masa vepřů plemene Mangalika a mají známku chráněného zeměpisného označení. Télizsalámi je dlouhý 50cm a široký 5cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Tempeh

Tempeh je fermentovaný sójový produkt. Připravuje se z uvařených, slisovaných sójových bobů. Obsahuje fosfor, železo, vápník a vitamin B12. Je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Tempura

Tempura je v současnosti známá jako japonské jídlo, ale má původ v Evropě - do Japonska se dostala v polovině 16. století s mořeplavci z Portugalska. Japonská gastronomie zná tedy tempuru déle než suschi a existují dokonce i specializované restaurace tenpura-ya. Výraz tempura vychází z japonského tempurako, které je názvem rýžové mouky, z které se připravuje těsto. V Japonsku se tempura se nazývají všechna jídla, připravovaná obalením v těstě z…

Teplé omáčky bílé a tmavé, hrubé a jemné

Bešamelová, velouté, španělská a holandská omáčka jsou základem pro téměř všechny ostatní druhy omáček, s kterými se v gastronomii setkáváme. Přidáním různých dalších ingrediencí vznikají omáčky mnoha chutí a vůní, ale i konzistence. Základy i samotné omáčky v současné době většinou připravujeme rychleji a jednodušeji, než uvádí základní receptury, ale všechny suroviny, které určují typ omáčky, zůstávají i v případě kratší a méně složité…

Terčovnice síťnatá

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Terčovnice síťnatá má plodnice 60-200mm široké, okrouhlé, miskovité až rozložené. Jsou laločně zprohýbané, na svrchní straně zbarvené okrově, žlutohnědě nebo skořicově. Na spodní straně jsou bíle plstnaté, s paprsčitě se sbíhajícími žilkami. Třeň je krátký, často ponořený v zemi. Většinou silně chlorově zapáchá. Terčovnice síťnatá roste poměrně vzácně, jednotlivě nebo ve…

Těsta pro "slanou" kuchyni

Těsto se vyrábí smícháním několika surovin, nejčastěji mouky, vody a dalších přísad. Těsta se hnětou rukama, případně v elektrickém hnětači, v některých případech se tzv. rozvalují válečkem. Většina se tepelně upravuje pečením. Základní druhy těst pro tzv. slanou kuchyni jsou: kynuté bramborové listové tukové křehké palačinkové Kynuté těsto je z kuchařského pohledu asi nejvíce náročné, a existuje ho dokonce i několik druhů. Základem všech…

Tête de Moine

TETE DE MOINE je tvrdý sýr původem ze Švýcarska. Vzhled, chuť, vůně… Bochníky sýru jsou válcové o průměru 10-15 cm a hmotnosti 0,7-2 kg. Výška činí 70-100 % průměru. Kůrka je červenohnědá, pevná, vlhká a zrnitá. Obsah tuku v sušině je 51%. Chuť sýra je kořeněná. Výroba Tento sýr se vyrábí z kravského mléka, které se v měděných kotlích zahřívá na     38 °C a sráží se syřidlem. Sýřenina nakrájená harfou se znovu zahřívá a lisuje se. Poté se…

Tetilla

TETILLA je polotvrdý sýr určený ke krájení původem ze Španělska. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má homolovitý tvar. Těsto s málo oky je krémové, měkké a kůrka téměř není znatelná. Obsah tuku v sušině je 45 %. Tetilla má mléčně máslovou příchuť, slabě nakyslou. Výroba Vyrábí se z pasterizovaného kravského mléka, které se při teplotě 30 °C sráží přírodním nebo uměle vyrobeným fermentem. Poté se sýřenina solí a lisuje. Doba zrání je 1 týden až několik…

Texmati

TEXTMATI je mezinárodní název pro druh dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže Texmati se pěstuje ve Spojených státech amerických, konkrétně ve státu Texas, jak je patrné z názvu. Znalejší kuchaře jistě zaujme podobnost názvu této odrůdy s rýží Basmati. Skutečně z ní byla Texmati vyšlechtěna a mají tedy spoustu společných vlastností, ta texaská se však v něčem přece jen trochu liší, a to kvůli křížení s americkou dlouhozrnnou…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist