Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Klouzek tridentský

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk klouzku tridentského je 50-150mm široký, slizký. Zbarvený je žlutě, oranžově až rezavě hnědě a je stejnobarevně vláknitě šupinkatý. Rourky a póry jsou v mládí žluté, potom oranžově žluté až oranžově červené. Třeň o rozměrech 40-110x10-30mm je pod prstenem stejně zbarvený jako klobouk. Dužnina je světle žlutá, na řezu se zbarvuje zlatožlutě až červenožlutě. Velum je…

Klouzek žíhaný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od května do listopadu. Klouzek žíhaný je velmi podobný klouzku zrnitému, roste i na stejných stanovištích. Liší se především vrostle vláknitým, tmavším kloboukem. Plsť na bázi třeně je růžově zbarvená. Klouzek žíhaný se vyskytuje na půdách bohatých na vápenec, roste pod borovicí černou.

Klouzek žlutavý

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk klouzku žlutavého je 20-80mm široký, kuželovitý, později vyklenutý až plochý, s hrbolkem uprostřed, slizký. Zbarvený je žlutavě až špinavě citronově žlutě, většinou s hnědým nádechem, jemně vrostle vláknitý. Rourky sbíhají na třeň, jsou žluté až žlutohnědé. Póry jsou velké, radiálně protažené, jasně žluté, potom žlutohnědé. Třeň o rozměrech 20-80x5-15mm je válcovitý, stejně…

Klouzek zrnitý

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od května do listopadu. Klobouk klouzku zrnitého je 40-100mm široký, slizký. Zbarvený je žlutě okrově, nahnědle, žlutavě až červenavě hnědě, někdy je jako mramorovaný. Rourky jsou široce připojené až krátce sbíhavé, stejně jako drobné póry v mládí nažloutlé, později až okrově žluté. Třeň o rozměrech 30-70x8-20mm je válcovitý, bez prstenu, na vrcholu v mládí se žlutavými, po zaschnutí červenohnědými…

Kmín kořenný (Carum carvi)

Jinak kmín luční, kmín krámský, raška. Používáme semena, sušená, celá i mletá. Kmín má silně aromatickou vůni, jeho chuť je lehce pálivá, aromatická, s přídechem citronu. S ostatním kořením se zřídka snáší. Kořeníme jím dušené pokrmy, jehněčí maso, vepřové maso, hodí se k huse, do vařených a pečených brambor. Dochucujeme jím také kysané zelí, hlávkové zelí či kapustu. Chuť a vůně kmínu vynikne v pečeném chlebu a pikantním pečivu. V kuchyni lze…

Kmínový olej

KMÍNOVÝ OLEJ – výchozí surovinou pro získání tohoto oleje jsou semena kmínu černého. K dostání je pouze v prodejnách se zdravou výživou. Původ a historie Olej ze semen kmínu používali už starověcí Egypťané a také obyvatelé Asie a Afriky při slabosti, prochladnutí, a bolestech hlavy. Současnost V současné době lze kmínový olej sehnat v prodejnách se zdravou výživou. Je skvělý při léčbě mnoha nemocí. Vzhled, chuť a vůně… Kmínový olej má…

Knack – vařený

Jedná se o uzené alsaské párky vyrobené z vepřového a hovězího masa. Párky Knack jsou tmavší a růžovější než frankfurtské párky. Konzumují se s kysaným zelím nebo vařenými bramborami, vždy s hořčicí. Párek Knack měří 17cm a široký je 2cm.

Knackwurst – vařený

Tento druh Brühwurstu se vyrábí z jemně mletého vepřového a hovězího masa. Chuť Knackwurstu je výrazně pepřová nebo česneková, párek je krátký, baňatý, měří 15cm a široký je 4cm. Nejdříve se udí a potom spařuje. Podává se zpravidla se sladkou hořčicí.

Kodpolse – vařený

Jedná se o měkký salám vyrobený z libového, jemně mletého vepřového masa, sádla a cibule. Masová směs se naráží do širokých střívek a vaří. Kodpolse měří 30cm a široký je 7cm. Podává se nakrájený na tenké plátky, bývá součástí obložených mís.

Kohlwurst – fermentovaný, sušený

Jedná se o poměrně měkký Rohwurst, vyrobený z vepřového masa, tuku a plic. K ochucení se používá majoránka, tymián, hořčičné semínko a nové koření. Kohlwurst se 1-2 týdny udí, měří 15cm a široký je 3cm. Nejčastěji se podává teplý s dušenou kapustou.

Kokos

KOKOSOVÝ OŘECH – latinsky Cocos Nuciferaořech je plodem kokosovníku ořechoplodého a je běžně k dostání po celý rok. Používá se nejen v potravinářství, ale i v textilním průmyslu či v kosmetice. Léčivá lahůdka z tropů Kokos je vydatným zdrojem energie a je skvělou pochutinou. Dužinu i kokosovou vodu si můžeme vychutnávat po celý rok i u nás. Původ a historie Kokosová palma pravděpodobně pochází z Malajsie, přesný původ však není známý.…

Kokosový olej a tuk

KOKOSOVÝ OLEJ - rostlinný olej získávaný z dužiny kokosových ořechů rostliny kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera) je známý pro své mnohostranné využití nejen v gastronomii, ale i v péči o zdraví celého těla. Zdravý, všestranný a zázračný Kokosový olej se řadí mezi superpotraviny, tedy potraviny, které mají mimořádně všestranné léčebné účinky. Za studena lisovaný kokosový olej obsahuje tělu prospěšné nasycené mastné kyseliny, které mají…

Kolbasa – fermentovaný, vařený nebo sušený

Označení „Kolbasa“ se v Rusku používá na všechny masné výrobky, kromě syrových. Kolbasa se vyrábí z vepřového masa. Typická velikost vařeného měkkého salámu je 20x6cm.

Kolový ořech

KOLOVÝ OŘECH – latinsky Cola acuminata je plod kolovníku zašpičatělého z čeledi slézovitých, podčeledi lejnicovitých. Nabudí energií, pomůže zhubnout Ořechy ze střední Afriky jsou známé po celém světě jako stimulant, který obnovuje vitalitu, neboť obsahuje hodně kofeinu. Velmi často se používají při hubnutí. V Africe se na některých místech používají jako platidlo. Původ a historie Kolovník pochází ze střední a západní Afriky, kde roste v…

Konfitování

Konfitování má jako mnoho dalších kuchařských technik původ ve Francii  v době, kdy ještě nebyly chladničky a mrazničky se jednalo o konzervování. Maso se silně nasolilo, pak se zalilo rozpuštěným sádlem, ve kterém se zavařilo. Potom se tuk s masem nechal ztuhnout. Tímto způsobem konzervované maso uložené v chladu se dalo skladovat velmi dlouhou dobu. Slovo konfitovat pochází z francouzského „confite“, které má původ v latinském „conficere",…

Konopný olej

KONOPNÝ OLEJ – rostlinný olej získávaný lisováním semen rostlin rodu konopí. Zakázaný dar přírody Kvůli vysokému obsahu tetrahydrocannabiolu je konopný olej v Evropě zakázán. Pěstování semen je ale povoleno a ve speciálních konopných prodejnách lze tento olej zakoupit. Je k dostání také v bioprodejnách nebo v obchodech se zdravou výživou. Původ, historie a výroba Konopný olej se používá již po tisíciletí. V současnosti se získává lisováním…

Koňské maso

Ve střední Evropě se koňské maso nesetkává s nejlepším postojem, je přitom chutné a bývá prezentováno jako křehká pochoutka. Ke koňovitým patří také zebry a osly, řadí se k lichokopytníkům. U koní rozlišujeme teplokrevníky a chladnokrevníky. U nás se nechovají na maso, koně porážení na jatkách jsou většinou mladá hříbata, nehodící se k dalšímu chovu. Pocházejí z farem, zemědělských podniků nebo ze sportovních stájí. Tato hříbata se porážejí s…

Konzervace

Označuje způsob dosahování údržnosti potravin, zejména masa, pomocí různých metod. Jde o chlazení, zmražení, záhřev, uzení, nakládání, sušení, okyselení nebo solení. Zabraňuje se biochemickým a mikrobiologickým reakcím nebo se tyto reakce zpomalují, aby se maso nezkazilo.

Konzervace masa

Solení, sušení a uzení masa jsou s největší pravděpodobností nejstarší možnosti dlouhodobého uchování masa. Při jejich využití se navíc zlepšují i chuťové vlastnosti. Solení masa Pravděpodobně nejstarší technikou konzervace je naložení do soli. K solení masa se dnes používají speciální solicí směsi, zpravidla směs kuchyňské soli a dusitanu. Působením soli se z masa začnou uvolňovat tekutiny, nasolené maso vařením nebo dušením neztrácí…

Konzervační látky

Termín pro látky, které zabraňují mikroorganismům v množení nebo je usmrcují. Tím zajišťují údržnost potravin. Konzervačními látkami jsou například sůl, ocet, cukr, alkohol. V rámci Evropské unie se použití určitých konzervačních látek (sorbanu draselného, kyseliny mléčné) deklaruje na výrobku.

Kopřiva dvoudomá

KOPŘIVA DVOUDOMÁ – latinsky Urtica dioica je u nás velmi rozšířená bylina, je velmi nenápadná, ale velmi zdravá. Žahavá, zdravá a chutná Kopřivu často vnímáme jako nepříjemný plevel, který nám ztrpčuje život svou žahavostí. Ona nám však má, co nabídnout. Použít ji můžeme v kuchyni, ale i jako lék. Původ, historie a výskyt Původně se kopřiva vyskytovala po celé Evropě, v náplavových lužních lesích a na vlhčích humózních lesních půdách podél…

Kopr vonný

Patří do čeledi miříkovitých. Kopr má dutou lodyhu a jemně členěné listy. Malé květy, z nichž později dozrávají semena, mají žlutou barvu. Kopr obsahuje mnoho éterických olejů. Listy se používají čerstvé, je možné je zmrazovat i sušit. Ztrácejí však částečně své aroma. Čerstvá koprová nať se přidává do bylinkového octa a do nálevu na okurky, čerstvé listy ochucují pokrmy ze zeleniny a ryb, patří do omáček i do salátů. Čaj z koprových semen…

Korálovec bukový

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Plodnice korálovce bukového měří až 300mm v průměru. Jsou bílé, ve stáří a při zasychání světle žlutookrové, složené z mnoha dělících se větévek. Větvičky jsou celé nepravidelně pokryté ostny dlouhými až 10mm. Korálovec bukový roste poměrně hojně na mrtvých kmenech a silných větvích listnatých stromů, zejména buků. Vyskytuje se vzácně i na jiných dřevinách, výjimečně i…

Korálovec jedlový

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do prosince. Korálovec jedlový se podobá korálovci bukovému. Ostny však nejsou rozmístěné po celé délce větviček, ale ve skupinách na jejich koncích. Jsou dlouhé až 20mm, zbarvené krémově až okrově. Výtrusy jsou také větší. Korálovec jedlový roste nepříliš hojně na dřevě jedlí a smrků, vzácně i listnatých stromů. Vyskytuje se v podhorských a horských oblastech.

Korálovec ježatý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do října. Korálovec ježatý má kulovité až vejčité plodnice zbarvené bíle, ve stáří a při zasychání jsou okrově hnědavé. Na přední a spodní straně mají převislé, až 40mm dlouhé ostny. Korálovec ježatý roste vzácně paraziticky na kmenech listnatých stromů, především dubů a buků. Díky svému tvaru a dlouhým ostnům je korálovec ježatý dobře poznatelným druhem.

Kořenění vepřového, hovězího, drůbežího a dalších druhů masa

Při tepelné úpravě masa jsou vhodnými bylinkami šalvěj, rozmarýn, bobkový list a tymián. Křehké bylinky jako jsou pažitka, bazalka nebo koriandr se rychle spálí a při vysoké teplotě ztratí své aroma. Můžeme jimi ale posypat už hotové maso a přidat několik kapek olivového oleje, nebo bylinky vmícháme do másla, kde se jejich aroma rozvine. Podle zvoleného způsobu přípravy maso se sůl používá před tepelnou úpravou, během tepelné úpravy nebo až když…

Koření

Koření nesmí chybět v žádné kuchyni. V obchodech zakoupené mleté koření může obsahovat nežádoucí příměsi. Ze sušeného koření vždy odstraníme vybledlé, zatuchlé, porušené, scvrklé nebo prasklé plody. V obalu koření také nesmí být prach. Uskladnění koření Čerstvé koření – čerstvá citronela, pandán, listy muráji a mauricijské papedy - uchováme asi 1 týden v chladničce, uzavřené v igelitovém sáčku s trochou vody. Můžeme je také zmrazit, vydrží…

Koření a bylinky v kuchyni

Koření se v teplé i studené kuchyni používá k vylepšování chutí a aroma, u některých druhů potravin i k jejich konzervaci. Koření se vyrábí z čerstvých nebo sušených částí rostlin a nemá výživné vlastnosti. Většina druhů koření ale má i léčivé nebo preventivní zdravotní účinky.  V základním rozdělení známe koření sypké a tekuté, oblíbené jsou i různé směsi, které se používají například k dochucení gulášů, ryb nebo při přípravě masa na grilování.…

Kořenicí omáčky

Patří sem worchesterová omáčka, salsa, kečup, omáčka A.1., omáčka HP a tekuté maggi koření. Worchesterová omáčka - u všech těchto omáček je podobný výrobní postup i použité přísady. Jedná se o chilli, tamarind, sardelky, cibuli, česnek, cukr, sladový ocet, melasu a celou řadu různého koření. Nasládlé a kořenité aroma tohoto výrobku vzdáleně připomíná sherry. Salsa - používá se zejména v mexické a jihoamerické kuchyni. Je vyrobena z rajčat,…

Kořenicí omáčky na sójové bázi

Patří sem miso, bobová omáčka, ketjap benteng, tamari, teriyaki a omáčka hoisin. Miso - hnědá pasta ze sójových bobů, ze které se připravuje polévka. Je oblíbená v japonské kuchyni. Bobová omáčka - je vyrobena z fermentovaných sójových bobů. Jedná se o hustou, tmavou omáčku, která je rozšířená v Číně. Existuje ostrá nebo jemná varianta. Ketjap benteng - tato omáčka pochází z Indonésie. Může být slabě nebo silně slazená, je vylepšovaná bylinkami…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist