Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Krab německý

Je rozšířený v Atlantiku, vyskytuje se v celém Severním moři, zřídka také v západním Středozemním a Jaderském moři. Krab německý se zdržuje na kamenitém a písečném mořském dně v hloubce 30-50m. Pro udržení stavů těchto krabů byly v některých zemích zavedeny povolené minimální míry a doba hájení. Klepeta krabů německých se na německém pobřeží Severního moře a na Helgolandu prodávají samostatně pod názvem Knieper. Ostatní části se vhazují zpět do…

Krab pavoučí

Vyskytuje se ve východním Atlantském oceánu a ve Středozemním moři. Loví se především podél atlantského pobřeží Francie, ve Středomoří jen lokálně. Krab pavoučí má silně trnitý krunýř, nazývá se proto někdy krab trnitý. Poznávacím znakem jsou dva krátké čelní rohy a poměrně malá klepeta. Maso kraba pavoučího má velmi lahodnou chuť, vylupuje se však pracně. Vhodné je k vaření v osolené vodě nebo v kořeněném vývaru. Do střední Evropy se krabi…

Krab pobřežní (krab obecný)

Jedná se o nejčastější evropský druh. Žije v mělkých úsecích pobřežních vod, je rozšířený od Severního mysu až po Maroko a Kanárské ostrovy. Vyskytuje se také v Severním moři a v Baltském moři. Tělo kraba pobřežního má nazelenalé až hnědavé zbarvení. Délka a šířka hřbetního krunýře se téměř shodují. Přední okraje krunýře tvoří pět silných zubů trojúhelníkového tvaru na každé straně. Koncové články posledního páru kráčivých nohou jsou zploštělé,…

Krab říční

Původem východoasijský krab, vyskytuje se také na našem území, v Labi a ve Vltavě. Do Česka se krab říční dostal přes Německo. Ve 30. letech minulého století se rozmnožil tak, že během každoroční migrace dospělých krabů do Severního moře docházelo k ucpávání jezů a propustí. V důsledku znečištění horního toku Labe stavy krabů říčních značně poklesly. Dnes je tento druh kraba rozšířený v Německu, ve Francii, Beneluxu a severní Evropě. …

Krab sametový (Étrille)

Je rozšířený v Atlantském oceánu, vyskytuje se také v západních částech Středozemního moře. Krab sametový se loví podél francouzského a španělského pobřeží Atlantského oceánu. Hřbetní krunýř a nohy jsou sametově ochlupené. Na předních okrajích krunýře je pět silných zubů, krunýř dosahuje šířky asi 8cm. Mezi očima je mnoho drobných trnů. Krab sametový je oblíbený především ve Francii. Maso je velmi chutné, vhodné k vaření. Po uvaření se…

Krab stydlivý středomořský

Je rozšířený v Atlantiku, vyskytuje se v celém Středozemním moři. Z hospodářského hlediska má krab stydlivý středomořský jen nepatrný význam, je vedlejším produktem výlovu. Krunýř se směrem k hlavě zužuje do tvaru trojúhelníku, je ozubený jen na zadní straně. Jeho povrch pokrývají velké, podélně uspořádané výrůstky. Krunýř a klepeta mají jednotné světlejší zbarvení. Klepeta jsou hřebenovitě ozubená, umístěná poměrně vysoko, v pozici před hlavou…

Krakauker – vařený

Krakauker je klobása uzená v horkém kouři. Obsahuje kousky libového vepřového masa, chutná výrazně, především česnekově. Vařená klobása se částečně suší. Krakauker měří 16cm a široký je 4cm. Konzumuje se zastudena, je vhodný i ke grilování.

Krakowska – vařený

Jedná se o salám mramorovaný kousky libového vepřového masa. Krakowska se ochucuje novým kořením, koriandrem a česnekem. Salám se nejdříve vaří a potom udí v horkém kouři. Měří 30cm a široký je 8cm. Podává se studený, nakrájený na plátky. Sušenou variantou tohoto salámu je „Krakowska sucha“.

Krakowskaya – vařený

Jedná se o velmi kvalitní ruský salám, pojmenovaný podle polského Krakova. Salám se vyrábí z vepřového masa, je mramorovaný velkými kusy libového masa a ochucený pepřem, koriandrem a česnekem. Salám se nejdříve vaří a potom udí, měří 25cm a široký je 5cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Králíčkovec běloskvrnný

Je blízkým příbuzným bodloků, vyskytuje se v pobřežních vodách Indopacifiku. Pod názvem cordonnier brisdant se dováží ze Seychel. Králíčkovec běloskvrnný má velmi chutné maso. Nejlépe chutná dušený, je třeba stáhnout kůži.

Králík divoký

Králík divoký je nejmenším evropským zástupcem čeledi zajícovitých. U nás se objevil už ve 13. století. Králíci dávají přednost suchému, teplému podnebí a sypké písčité půdě s porosty trávy, bylin a křoví. Páření (honcování) králíků trvá od konce zimy do léta. U nás se králíci loví od začátku listopadu do konce prosince, v oplocených vinicích se loví po celý rok. Králík divoký může vážit až přes 2kg a dosahovat délky až 50cm. Slechy (ušní…

Kranas černoploutvý

Vyskytuje se u pobřeží Indického oceánu a západního Tichomoří. Typickým znakem kranase černoploutvého je černá břišní ploutev. Hřbet je modrozelený, břicho je stříbřité. Ryby dorůstají do délky max. 35cm. Maso se hodí na přípravu polévek, jinak se kranas konzumuje také nasolený a sušený.

Kranas Dumerilův

Vyskytuje se v mírném a tropickém pásmu Atlantiku, ve Středozemním moři, v Indickém oceánu a v západním Tichomoří. Tělo ryb je dlouhé, protáhlé a ze stran zploštělé. Zbarvení hřbetu je stříbřitě modré nebo šedé, boky jsou světlejší. Kranas Dumerilův dorůstá do délky 2m, většinou měří kolem 1m. Maso je bílé, pevné a má jen málo kostí. Hodí se na všechny způsoby tepelné úpravy, skvěle chutnají filety smažené na másle.

Kranas dvouskvrnný

Jinak nazývaný také kranas koňský, vyskytuje se ve východním a západním Atlantiku. Loví se od dubna do listopadu, po vytažení z vody často vydává chrochtavé a skřípavé zvuky. Ryby dorůstají do délky max. 1,25m a dosahují hmotnosti 30kg. V prodeji jsou kranasi dvouskvrnní o hmotnosti kolem 3kg. Maso je vhodné především ke smažení a uzení.

Kranas indický - vláknoploutvý

Vyskytuje se v Indopacifiku, u Havajských ostrovů a v Rudém moři. Mladé ryby mají první paprsky hřbetní a řitní ploutve vláknovině prodloužené – odtud název vláknovitý. Maso větších ryb se snadno vysuší, při tepelné úpravě je třeba přidat tuk. Menší ryby jsou vhodné ke smažení nebo pečení.

Kranas modrý

Vyskytuje se v Atlantském oceánu, hojný je v Mexickém zálivu, u Floridy a Karibských ostrovů. Ryby dosahují hmotnosti 1-2kg, maso je vhodné především ke smažení.

Kranas obecný

Vyskytuje se od Islandu až po Kapverdské ostrovy, je velmi rozšířeným druhem. V oblastech kolem Černého a Středozemního moře je významnou užitkovou rybou, v severním Atlantiku se považuje za méněcennou. Kranas obecný má krátkou přední a dlouhou zadní hřbetní ploutev. Kromě velkých šupin podél postranní čáry se na těle jiné šupiny nevyskytují. Tělo je zbarvené dohněda nebo dozelena, boky jsou stříbřité, na zadním okraji střelí jsou tmavé skvrny.…

Kranas Torpedo scad

Vyskytuje se u pobřeží východní a jižní Afriky a v Indopacifiku. Charakteristickým znakem je torpédovitý tvar těla. Ryby mají malé ploutve za druhou hřbetní a za řitní ploutví a tmavou skvrnu na skřelích. Maso je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy.

Kranas trevally

Vyskytuje se v západním a východním Atlantiku, v Indopacifiku až po Austrálii a Nový Zéland. Má zde velký hospodářský význam. Žije v početných hejnech, živí se planktonem. Tělo je vysoké, ryby dorůstají do délky 1,20m a dosahují hmotnosti až 20kg. Maso velkých kranasů trevally se rychle vysuší, při dušení je třeba vždy přidat tuk. Menší ryby se hodí ke smažení nebo pečení v troubě.

Kranas žlutoploutvý

Je příbuzným kranase Dumerilova, patří k hojně rozšířeným velkým druhům. Vyskytuje se v tropických mořích, dosahuje délky max. 2,50m a hmotnosti až 100kg. Maso kranase žlutoploutvého se prodává čerstvé nebo nasolené či sušené.

Krásnopórka hřebenitá

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do října. Krásnopórka hřebenitá je podobná krásnopórce mlynářce, liší se však hnědozeleným nebo olivově zeleným, na okraji až žlutozeleným kloboukem. Póry jsou často hranaté, dužnina je křehká. Krásnopórka hřebenitá roste nepříliš hojně v listnatých a smíšených, zřídka i v jehličnatých lesích, zejména pod buky a duby, především v pahorkatině a v nižších horských polohách.

Krásnopórka kozí noha

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Krásnopórka kozí noha se od jiných krásnopórek liší nepravidelným šedohnědým, hnědým až hnědoolivovým, šupinatě rozpraskaným kloboukem a velkými hranatými sbíhavými póry, které po otlačení mírně zelenají. Třeň je zbarvený žlutě nebo zelenavě. Krásnopórka kozí noha roste nehojně v podhorských, zejména borových lesích.

Krásnopórka mlynářka

Klobouk měří 30-180mm, je vyklenutý, často nepravidelný, zpravidla dolíčkovitě rozpukaný. Zbarvený je bělavě až nažloutle. Rourky jsou sbíhavé, nízké, zbarvené bíle a stejně jako drobné póry po otlačení žloutnou. Třeň o rozměrech 30-80x10-40mm je k bázi ztenčený, bílý. Dužnina je tuhá, zbarvená bíle, potom citronově žlutě. Má okrouhlé neamyloidní výtrusy. Krásnopórka mlynářka roste poměrně hojně, zpravidla ve skupinách. Vyskytuje se v…

Krásnopórka žemlička

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do října. Krásnopórka žemlička je podobná krásnopórce mlynářce. Má ale okrově žlutý, žemlový až oranžovohnědý klobouk a póry nežloutnoucí po otlačení. Krásnopórka žemlička roste poměrně hojně, zpravidla ve skupinách. Vyskytuje se v jehličnatých, především smrkových lesích.

Křehké těsto na slané pečivo

Křehké těsto je vhodné především na pečení slaných koláčů. Základní těsto je možné různě dochutit například  ořechy nebo kořením. Těsto je připravené rychle, ale pak musí hodinu až dvě odpočívat v chladu. Dlouho netrvá ani další zpracování na koláče  před pečením, které je také poměrně krátké.  Postup při přípravě základního křehkého těsta Suroviny 300 gramů hladké mouky 200 gramů másla 100 gramů moučkového cukru jedno vejce Suroviny se lépe…

Křehkost masa

Tento termín označuje stupeň zralosti masa. Křehké maso je jemné při skusu a je dostatečně vyzrálé.

Křehutka Candolleova

 Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do září. Klobouk křehutky Candolleovy měří 25-70mm, je polokulovitý, potom kuželovitě vyklenutý až téměř plochý, v mládí s pomíjivými zbytky bílého vela. Často je radiálně vrásčitý, zbarvený bělavě až světle okrově, za vlhka až žlutohnědě. Lupeny jsou úzce připojené, světlé, potom šedofialové až purpurově hnědé. Třeň o rozměrech 30-90x3-6mm je válcovitý, velice křehký, jemně vláknitý,…

Křehutka ohnivá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Křehutka ohnivá je velmi podobná křehutce sametové. Liší se jen ohnivě až oranžově hnědě zbarveným kloboukem.

Křehutka sametová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk křehutky sametové měří 30-100mm, je zvoncovitý, vyklenutý až plochý, zpravidla s nízkým hrbolem, v mládí na okraji s bělavými zbytky vela. Uprostřed je plstnatý, jinde radiálně vláknitě šupinatý, na okraji vláknitý. Zbarvený je rezavě hnědě až zlatohnědě. Lupeny jsou široce připojené, zbarvené krémově, brzy šedohnědě, purpurově hnědě až černě, s bělavě vločkatým ostřím, v…

Křehutka vodomilná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk křehutky vodomilné měří 20-60mm, je polokulovitý, zvoncovitý, potom až nízce vyklenutý, na okraji s velem, někdy jemně vrásčitý. Za vlhka je zbarvený tmavě červenohnědě, hnědě až okrově hnědě, vysychá do žluté až světle okrově hnědé barvy. Lupeny jsou úzce připojené až přirostlé. Zbarvené jsou bělavě, nakonec tmavě až čokoládově hnědě, s bělavě vločkatým ostřím. Třeň o…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist