Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Prášivka maličká

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Plodnice jsou drobné, 10-30mm široké, téměř kulovité, přisedlé, v mládí hladké, potom jemně šupinkaté. Zbarvené jsou bíle, nakonec světle šedohnědě. Teřich je v mládí bílý, v dospělosti olivově hnědý. Sterilní báze není téměř vyvinuta. Prášivka maličká roste ve skupinách i jednotlivě na otevřených slunných místech. Vyskytuje se zejména na písčinách a polích.

Prášivka šedivá

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Plodnice jsou 10-40mm široké, kulovité, přisedlé, V mládí jsou zbarvené bíle, později se vnější okrovka v kusech odlupuje a je viditelná šedá, modrošedá, zpravidla nelesklá vnitřní okrovka, otevírající se nepravidelným otvorem ne temeni. Otvor je velký, měří 5-10mm. Prášivka šedivá roste poměrně hojně, jednotlivě, ale většinou ve skupinách, na trávnících, pastvinách a podél…

Pražma japonská - Tichomořská

Vyskytuje se v severním Tichomoří. Často se zdržuje hned u hladiny, živí se korýši, malými rybami a sépiemi. Charakteristickým znakem pražmy obecné je nápadný spodní ret. Ryby dorůstají do délky 60cm. Maso je pevné, velmi chutné. Hodí se k pečení v troubě nebo ke grilování.

Pražman mramorovaný

Je rozšířený od Biskajského zálivu až po jižní Afriku. Vyskytuje se také ve Středozemním moři, v Rudém moři a v jihozápadních oblastech Indického oceánu. Ryby mají poměrně nízký hřbet, stříbřitě lesklý se 14-15 tmavými příčnými pruhy. Dorůstají do délky max. 55cm, většinou měří asi 25cm. Maso je pevné, mírně šedavé. Hodí se ke smažení, grilování nebo pečení v troubě.

Pražman obecný

Vyskytuje se ve východním Atlantiku a Středozemním moři. Ve Středomoří se prodává poměrně často, dováží se i do jiných evropských zemí. Pražman obecný vzhledem připomíná ružichu červenou, má ale vyšší hřbet. Ryby dorůstají do délky max. 75cm, většinou měří jen 30-35cm. Maso je pevné, chutné, vhodné ke transportu. Kvalitou je srovnatelné s masem ružichy červené. Je vhodné ke smažení, grilování i pečení v troubě.

Pražman zlatý -Doráda

Je rozšířený od Britských ostrovů až po Kapverdské ostrovy a také ve Středozemním moř. Pravidelně se prodává i ve střední Evropě. Ryby mají tmavě lemovaný zlatavý pruh, táhnoucí se přes čelo mezi očima. Tmavá skvrna na těle se nachází na předním konci postranní čáry a přechází až ke skřelím. Pražman zlatý dorůstá do délky max. 70cm, většinou měří jen asi 35cm. Maso je vhodné ke smažení a grilování.

Pražma obecná

Vyskytuje se ve východním Atlantském oceánu, v severních částech Severního moře a centrálních oblastech Středozemního moře. Tělo je černé se stříbřitým leskem, ocasní ploutev je hluboce vykrojená. Ryby dorůstají do délky asi 50cm. Chuť pražmy nejlépe vynikne pečením v troubě, kotlety z pražmy jsou vhodné ke grilování.

Pressack – vařený

Pressack je tlačenka s přírodním sulcem – Sülzwurst. Bílá verze této tlačenky obsahuje velké kousky masa a kůže z vepřové hlavy, vařené ve vepřovém žaludku nebo měchýři. Do červené tlačenky se ještě přidává krev a někdy i vepřový jazyk. Pressack měří 36cm a široký je 10cm.

Pressburg saláma – fermentovaný

Pressburg je slovenský salám, vyráběný původně v Bratislavě – dříve Pressburgu. Jedná se o trvanlivý salám z vepřového masa, uzený v horkém kouři. Pressburg je dlouhý 30cm a široký 7cm. Podává se zastudena, nakrájený na plátky.

Prha arnika (prha chlumní) (Arnica montana)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Trvalka je vysoká až 60cm, květy s aromatickou vůní mají žlutou barvu. Arnika obsahuje hořčiny, třísloviny, flavony a éterické oleje. Květy i kořeny se suší zavěšené na stinném místě. Tato bylina je jedovatá, Používá se jen v podobě masti nebo tinktury. Působí protizánětlivě, tiší bolesti, pomáhá i při revmatismu.

Pribina

PRIBINA je tradiční český měkký tavený sýr. Původ a historie Tento sýr se vyrábí od roku 1933. Název Pribina ale vznikl až v roce 1948 v mlékárně v Přibyslavi na Vysočině, která se dříve jmenovala Mlékařské a pastevní družstvo s.r.o. V roce 1976 byl samostatný závod Pribina zrušen a připojen pod mlékárny v Havlíčkově Brodě. V roce 1993 se mlékárna společně s dalšími stala součástí francouzské společnosti Bongrain, která má své sídlo v České…

Přílipka obecná

Je rozšířená u evropského pobřeží Atlantiku. Ve Středozemním moři se vyskytuje podobný druh – přílipka modravá. Přílipky se konzumují jen v oblastech výskytu, komerčně se vůbec neloví. Ulita je na povrchu pokrytá různobarevnými prstenci zbarvenými světlošedě až hnědošedě. Žebra ulity probíhají od špičky směrem k okraji, jsou střídavě nižší a vyšší. Přílipka obecná dorůstá do délky 6cm. Lahodná chuť přílipek vynikne po uvaření, mohou se také…

Prinskorv – vařený

Jedná se o švédskou variantu frankfurtských párků. Párky Prinskorv jsou vyrobené z vepřového masa, jsou krátké a svazují se do věnců. Většinou se nevaří, ale smaží. Patří na švédský vánoční stůl, zastudena jsou oblíbeným piknikovým pokrmem. Párky Prinskorv měří 8cm a široké jsou 2cm.

Příprava mořských plodů

Mořské plody jsou různí korýši, měkkýši a hlavonožci - krevety, ústřice, langusty, krabi, olihně, chobotnice…  Prodávají se živé a podchlazené, neživé chlazené nebo zmrazené, často už kuchyňsky připravené, vyloupané, očištěné a předvařené. Vzhledem k tomu, že většinou delší tepelnou úpravou tuhnou, je vždy nutné předem zjistit, zda jsou zcela syrové nebo již vařené. Na přípravu mořských plodů je vhodné používat speciální kuchyňské náčiní, jako…

Příprava ryb

Ryby můžeme rozdělit na mořské a sladkovodní, ale také na tzv. oblé a ploché. Před tepelnou úpravou je ryby nutné vykuchat, zbavit šupin, případně vykostit nebo z nich stáhnout kůži, a samozřejmě je také chuťově upravit třeba i marinováním. Po zíkladní úpravě se ryby podle velikosti a způsobu dalšího zpracování případně porcují nebo filetují. Základní postupy a rady pro přípravu a zpracování ryb Uchopení ryby Ryby jsou kluzké a snadno z prstů…

Přírodní střevo

Jde o střeva živočišného původu, zejména hovězí, vepřová nebo skopová. Po porážce se dobře očistěná střeva obrátí a nasolí. Buď se dají do láku nebo se nasolí nasucho. Přírodní střeva jsou oproti umělým střevům poměrně drahá vzhledem k nákladnému čištění. Zajišťují ovšem těsné propojení s dílem. Na konci výrobního procesu se střívko pevně uzavře. Přírodní střeva mají kouřovou barvu a jsou lehce stravitelná.

Přírodní zrání

Během tohoto procesu dozrávají například fermentované salámy. Zrání probíhá v podmínkách přírodního klimatu, například ve sklepích.

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Patří do čeledi slézovitých. Tato trvalka může být vysoká až 2m, Má velké srdčité listy, sametově plstnaté. Květy mají bílou až růžovofialovou barvu. Dužnaté kořeny obsahují mnoho hodnotných slizových látek. Kořeny nakrájené na kousky se suší v troubě při teplotě 30-50 stupňů Celsia a poté se ukládají na suchém a vzdušném místě. Listy a květy se suší rozložené v tenké vrstvě na vzduchu. Mladé listy a jemně nařezané vegetační vrcholky proskurníku…

Prostírání stolu

Jídelní stůl by měl být vždy správně připravený. Na běžný oběd nebo večeři stačí samozřejmě základní nádobí a příbory, u slavnostních tabulí je ale příprava stolu složitější. Prostírání stolu se řídí podle určitých pravidel a ta by se měla dodržovat.  Základní pravidla pro prostírání stolu Nádobí a příbory musí být umístěny při stolování tak, aby vše bylo možné ze stolu postupně odebírat i podle toho, v jakém pořadí se  servírují jednotlivé…

Prostředky k nakládání masa

Jsou to zejména tyto prostředky: kuchyňská sůl, cukr, dusičnan (sanytr) a dusitanová (nitridová) solící směs.

Provolone valpadana

PROVOLONE VALPADANA je sýr filata původem z Itálie. Vzhled, chuť, vůně… Provolone má různé tvary - kužele, hrušky, klobásy, melounu. Jeho hmotnost je 0,5-100 kg. Těsto s ojedinělými drobnými oky je kompaktní, má barvu slámy. Kůrka je zlatožlutá či žlutohnědá, tenká, hladká a lesklá.  Chuť tohoto sýru je lahodně jemná, po delší době zrání výrazně aromatičtější. Obsah tuku v sušině je 44 %. Výroba Sýr je vyroben z plnotučného kravského mléka,…

Pšenice

Jedná se o obilovinu obsahující škrob, bílkoviny a aminokyseliny. Obilné klíčky jsou zdrojem vitaminu B a E. V kuchyni nejčastěji používáme pšeničnou mouku a jí podobnou špaldu.

Psohlav obecný

Vyskytuje se v mírném pásmu v jižních oblastech Indického, Tichého a Atlantského oceánu, v severovýchodním Atlantiku po Maroko a ve Středomoří. Psohlav obecný žije v hloubkách od 20 do 470m. Dorůstá do délky max. 2m, většinou měří do 1,50m. Vzhledem je psohlav podobný hladkounovi, jen jeho druhá hřbetní ploutev je menší než první. Na rybích trzích se psohlav často prodává mezi hladkouny – maso psohlava ale není tak kvalitní. Psohlav obecný má…

Pstřeň dubový

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do října až listopadu. Klobouk pstřeně dubového měří 50-25mm, je polokruhovitý nebo jazykovitý, bokem nebo postranním krátkým třenem přisedlý, drsný až jemně bradavčitý. Zbarvený je červeně až červenohnědě. Rourky jsou jednovrstevné, navzájem nesrostlé, válcovité, 10-15mm dlouhé. Mají okrouhlé, asi 0,3mm velké póry zbarvené bělavě až krémově, ve stáří nebo po otlačení hnědočerveně.…

Pstruh duhový

Pochází z tichomořského pobřeží Severní Ameriky. V 19. století byl dovezen do Evropy a dnes se chová ve pstruhových rybnících. Pstruh duhový roste poměrně rychle, snáší dobře teplejší vody, jeho chov není náročný a přináší výnosy. Z hospodářského hlediska je ve střední Evropě nejvýznamnějším druhem. Od pstruha potočního se pstruh duhový odlišuje červeným postranním pruhem, nemá červené skvrny u očí. Velcí pstruzi se prodávají jako tzv. lososoví…

Pstruh obecný mořský

Je rozšířený od Barentsova moře až po sever Španělska. Izolované populace se vyskytují ve Středozemním moři. V Černém moři žije poddruh – pstruh obecný černomořský.Jako tažná ryba migruje pstruh obecný mořský v období tření do řek. Většina těchto ryb nabízených na trhu pochází z umělých skandinávských chovů. Pstruh mořský se podobá příbuznému lososu, dorůstá délky max. 1,40m. Maso má také červenou barvu. Pstruha mořského upravujeme stejně jako…

Pstruh obecný potoční

Pstruh potoční je formou pstruha obecného, není samostatným druhem. Žije jen ve sladkých, rychle proudících vodách bohatých na kyslík, kde má i svá trdliště. Rozšířený je v severozápadní Evropě. Pstruh potoční je vzhledově téměř stejný jako pstruh mořský, jen na postranní čáře a pod ní má červená očka se světlým okrajem. Patří k nejkvalitnějším pstruhům, zpravidla se prodává čerstvý. Maso je vždycky bílé, ne červené. Hodí se k pošírování,…

Psyllium

Psyllium je indický jitrocel. Čištěné obaly semen obsahují jemnou, hojivou vlákninu, který upravuje činnost střev. K dostání je v různých chuťových variantách, nejlepší je ale přírodní.

Ptačinec žabinec

Ptačinec je rostlina obsahující draslík, hořčík, vápník, selen, vitamin C, B6 a B12. Můžeme jej připravit stejným způsobem jako špenát, lze jej konzumovat i čerstvý, nasekaný na chléb nebo do polévky.

Pulec ostnitý

Je rozšířený v severovýchodním Atlantiku, vyskytuje se také v Severním a Baltském moři. Pulec ostnitý se živí raky, jikrami a malými rybkami. Kůže ryb je hladká, bez šupin, podél postranní čáry pokrytá mnoha trny. Silné ostny na skřelích ani paprsky hřbetní ploutve nejsou jedovaté, hrozí ale nebezpečí poranění. Zbarvení těla je proměnlivé, většinou nazelenale šedé s bílými skvrnami. Pulec ostnitý má pevné, čistě bílé maso. Hodí se na přípravu…

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)

Patří do čeledi pupalkovitých. Tato dvouletá bylina dorůstá do výšky až 2m. Květy jsou svítivě žluté a po opylování z nich dozrávají semena. Pupalka obsahuje esenciální mastnou kyselinu gamma-linoleovou. Používají se kořeny, které se musí sklízet ještě před nasazením na květ. Uchovávají se v chladném sklepě. Uvařené kořeny mají podobnou chuť jako černý kořen, mohou se ale jíst i syrové, nastrouhané do salátu. Čaj vyluhovaný z vrcholků květenství…

Pupek

Jedná se o část hovězího boku bez žeberních kostí. Maso z pupku má vysoký podíl vaziva a tuku, je vhodné na vaření. Nejčastěji se hovězí pupek používá k výrobě uzenin.

Pýchavka čokoládová

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Plodnice o rozměrech 20-50x10-50mm jsou káčovité až hruškovité, s jemnými, až 1,5mm dlouhými šedohnědými ostny, promíchanými se zrníčky. Zbarvené jsou krémově až světle hnědě. Teřich je olivově hnědý, jen s málo vyvinutým sloupkem. Sterilní báze je výrazná, komůrkatá, v mládí bílá, potom hnědá s fialovým nádechem. Pýchavka čokoládová roste poměrně hojně, jednotlivě nebo…

Pýchavka dlabaná

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Plodnice jsou 50-150mm široké, kulovité, později široce káčovité, na středu stlačené až uťaté, políčkovitě rozpraskané. Zbarvené jsou bíle, potom okrově, nakonec šedohnědě. Směrem k bázi jsou řasnatě stažené. Teřich je v mládí bílý, později olivově hnědý a nakonec hnědý. V dospělosti se rozpadá a zůstává jen spodní miskovitá sterilní báze. Pýchavka dlabaná roste hojně,…

Pýchavka hruškovitá

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Plodnice o rozměrech 20-70x10-40mm jsou většinou hruškovité, často nepravidelné, zrnité až jemně bradavčité. V mládí jsou zbarvené bíle, potom žlutohnědě až šedohnědě, s malým otvorem na vrcholu. Na řezu jsou v mládí celé bílé, později se teřich zbarvuje do olivově hněda. Bazální sterilní pletivo s malými komůrkami zůstává bělavé. Na bázi je výrazné provázkovité podhoubí. …

Pýchavka huňatá

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od července do října. Plodnice o rozměrech 20-50x10-40mm jsou velmi proměnlivé, nejčastěji hruškovité, krémové až zažloutlé. Pokryté jsou až 1mm dlouhými hnědými, červenohnědými až černohnědými štíhlými ostny, bez zrníček mezi nimi. Teřich je olivově hnědý se zřetelným sloupkem, sterilní báze je komůrkatá, olivově hnědá až šedohnědá, někdy s fialovým nádechem. Pýchavka huňatá roste poměrně hojně…

Pýchavka ježetá

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Pýchavka ježetá je velmi nápadná houba s plodnicemi o rozměrech 20-80x15-50mm. Plodnice jsou kulovité až hruškovité, zbarvené žlutohnědě až šedohnědě, s krátkou třeňovou částí. Jsou pokryty 3-5mm dlouhými hnědými ostny. Po jejich opadání zůstávají na okrovce patrné drobné jamky. Teřich je bílý, potom olivově žlutý až čokoládově hnědý. Sterilní pletivo je v bázi komůrkaté,…

Pýchavka obecná

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Pýchavka obecná vytváří plodnice o rozměrech 30-80x20-60mm. Jsou v mládí bělavé, potom světle žlutohnědé až olivově hnědé, rozdělené na kulovitý až mírně zploštělý teřich, ztenčující se do válcovitého třeně. Na povrchu je pýchavka obecná pokryta velkými tuhými kuželovitými bradavkami, které po opadání zanechávají zřetelné areoly. Mezi bradavkami jsou četné drobné ostny. Ve…

Pýchavka obrovská

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do listopadu. Plodnice jsou 100-500mm široké, kulovité, s hladkou vnější okrovkou, zbarvenou bíle, později světle žlutohnědě. Okrovka praská a ve velkých plátech se odlupuje. Nemá vyvinuté sterilní pletivo na bázi, celá plodnice je v mládí vyplněná bílým, potom žlutým a nakonec olivově hnědým teřichem. Ve stáří se neotevírá otvorem na vrcholu, ale rozpadává se po kusech. Pýchavka…

Pýchavka palicovitá

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od července do října. Plodnice o rozměrech 50-150x30-80mm jsou výrazně rozdělené na plodnou a sterilní část. Jsou kyjovité nebo palicovité, s opadavými jemnými zrníčky a osténky. Zbarvené jsou bíle, našedle až nahnědle, ve stáří hnědě. Sterilní třeňová část je obvykle válcovitá, směrem k bázi se může rozšiřovat nebo ztenčovat. Teřich je bílý, ve stáří olivově hnědý až tmavohnědý, celý se…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist