Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Podkrčí

Využívá se do mletých masových směsí a do gulášů, je možné ho také dusit nebo vařit vcelku. V masném průmyslu se používá při výrobě různých uzenin. Jde o méně kvalitní část hovězí masa.

Podloubník siný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od července do října. Klobouk podloubníku siného je 40-100mm široký, ve stáří zvlněný, za vlhka lepkavý. V mládí je zbarvený bělavě až nažloutle, později okrově, rezavě hnědě až červenavě hnědě. Rourky zřetelně sbíhají na třeň, jsou stejně jako póry světle žluté, potom citronově žluté až zlatožluté, ve stáří hnědoolivové. Po poranění zelenomodrají. Třeň o rozměrech 30-100x5-20mm je válcovitý,…

Podmáslí

PODMÁSLÍ - anglicky Buttermilk, vzniká jako vedlejší potravinářský produkt při stloukání másla, alternativně se vyrábí i kysáním kravského mléka, pak se nazývá jako kysané či šlehané podmáslí.  Tradiční a zdravé… Podmáslí je tradiční mléčná pochoutka, která prospívá našim kostem, svalům, zubům i mozku. Struktura, chuť, vůně…               Kysané mléko má charakteristickou, mírně nakyslou chuť a vůni a tekutou konzistenci. Zdraví a vitamíny…

Podplečí

Jedná se o přední část hovězího hřbetu mezi krkem a vysokým roštěncem. Strukturou i vzhledem podplečí připomíná vysoký roštěnec, má však méně tuku. Podplečí je vhodné k dušení, pečení nebo pošírování. Lze je naložit do marinády a upéct vcelku. Nakrájené na kostky je vhodné pro přípravu gulášů.

Podzemnicový olej

PODZEMNICOVÝ OLEJ – anglicky Peanut oil, častěji známý jako arašídový olej je jedlý olej vyráběný z plodů podzemnice olejné (latinsky Arachis hypogaea) známých jako burské oříšky, arašídy či „buráky“. Chutný, zdravý, exotický… Podzemnicový olej je kvalitní, chutný a tučný jedlý olej. Lisovaný za studena si zachovává přirozené vlastnosti oříšků podzemnice olejné. Má výraznou exotickou oříškovou chuť, a skvěle doplňuje pokrmy asijského druhu.…

Pohanka

Pohanka je zdraví prospěšná obilovina. Loupaná pohanka je krémově zabarvená, k dostání jsou celé nažky nebo krupice či mouka. Z pohanky se vyrábí i sušené mléko. V kuchyni můžeme samotnou pohanku upravovat jako přílohu nebo z ní můžeme uvařit kaši.Tato obilovina obsahuje vápník, fosfor, hořčík, zinek, selen, mangan a vitaminy řady B.

Pohankové těstoviny – Soba

Pohankové těstoviny, známé také jako soba jsou bezvaječné a bezlepkové těstoviny. Vzhledem k svému složení jsou vynikající potravinou při bezlepkové dietě a také při zdravém stravování. Název soba vychází z japonského výrazu soba, který v překladu znamená „pohanka“.   Pohanka Pohanka je obilnina, pocházející z Číny, která se ale postupně stala mnohem více pěstovanou a oblíbenou v Japonsku. Neobsahuje lepek a je tedy vhodná pro bezlepkovou…

Pohankové vločky

Pohankové vločky jsou velmi častou součástí zdravé výživy. Neobsahují lepek a jsou tedy vhodné i pro osoby s celiakií a bezlepkovou dietou.   Vločky z pohanky se od jiných obilných vloček liší především složením aminokyselin – protože obsahují lysin a leucin, je u nich složení aminokyselin vyváženější. Aminokyseliny mají velmi pozitivní vliv na mozkovou činnost člověka. V pohankových vločkách je i mnoho důležitých minerálních látek, především…

Pohankový med

POHANKOVÝ MED není z nejčastějších druhů, je však jeden z nejzdravějších. Historie a výskyt Pohanka byla velmi populární plodinou v 16., 17. Století, postupně se však pěstovala čím dál méně, až se téměř vymizela. V posledních 20 letech je opět populární, zejména v ekologickém zemědělství, a s tím i výroba medu z ní. Pohanka se pěstuje zejména v podhorských oblastech severní Moravy. Obsahuje hodně nektaru, proto je vhodná na výrobu medu. Med z…

Pohyb vzduchu

Jde o cirkulaci vzduchu, která je nutná v přípravnách i chladírnách masa.

Pokrmový rostlinný tuk

Pokrmové rostlinné tuky se vyrábí z rostlinných olejů. Kvalitní mají příznivé složení mastných kyselin, neobsahují cholesterol a jsou obohacovány o další látky, důležité pro lidský organismus.   Pokrmový rostlinný tuk Chuťově neutrální pokrmové tuky jsou 100 % rostlinné tuky, vhodné především na fritování, smažení a dušení. Mohou se použít i při velmi vysokých teplotách – přepalují se až při teplotě 220° Celsia. Rostlinný tuk s 10 % másla…

Polenta

Polenta je hotová kaše z kukuřičné mouky. Konzumujeme ji jako přílohu k masu nebo zelenině. Polentu můžeme také usmažit nebo zapéci.

Polévky a vývary

Polévky jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Podávají se jako chutná snídaně, vydatná přesnídávka, součást oběda nebo večeře, ale studené ovocné třeba i jako osvěžující dezert. Původní základní receptury byly postupně různě upravovány a vylepšovány, a tak dnes známe velké množství polévek mnoha konzistencí a chutí z různých druhů surovin. Polévky se rozdělují podle chuti na slané - běžné polévky, podávané k snídani, přesnídávce, obědu nebo…

Polévky z hovězího masa a kostí

Hovězí polévky se připravují ze základních vývarů z předního i zadního hovězího masa a kostí. Doplňují se tzv. vložkami  a zavářkami. Typickou vložkou je maso, uvařené ve vývaru a pak nakrájené na kostičky, dále kořenová zelenina, která se také ve vývaru vaří vcelku a teprve potom nakrájí, a také polévkové nudle, které se vaří samostatně. Hovězí polévky můžou být také „zesílené“. Ty se vaří z dvojnásobného množství masa než polévky jednoduché. …

Polévky z vnitřností - dršťková,zabijačková, rybí...

Polévky z vnitřností se připravují především z vepřových a telecích vnitřností, méně už vnitřností hovězích. Rybí vnitřnosti se vaří s částí ryb a z hlavami, vnitřnosti drůbeže - drůbky - s křídly. Vnitřnosti musí být vždy čerstvé a pečlivě připravené - očistěné, omyté, případně třeba i předvařené atd. Dršťková polévka Připravuje se z hovězích drštěk, které musí být velmi pečlivě omyté a odrhnuté nejlépe rýžovým kartáčem. Musí se také…

Poličan

  Poličan je trvanlivý salám, který v roce 1977 začal vyrábět Východočeský průmysl masný v Polici nad Metují. Složení i technologický postup se pak staly v roce 1978 základem pro stanovení původní Československé státní normy a salám se později vyráběl i na Slovensku pod názvem Nitran. Zrušením norem po roce 1989 všeobecně značně poklesla kvalita uzenin a samozřejmě také salámu Poličan. I když byla později vydána vyhláška, upravující složení…

Polnička raná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do července. Klobouk polničky rané měří 25-60mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, většinou s nízkým hrbolkem, v mládí se zbytky vela na okraji. Za sucha je někdy políčkovitě rozpukaný, hygrofánní. Zbarvený je tmavohnědě, potom slonovinově, žlutookrově až šedookrově, vysychá do krémova. Lupeny jsou vykrojeně připojené, bělavé, potom okrově až tmavě hnědé, v mládí na ostří bělavé. Třeň o…

Polnička topolová

Jedná se o houbu, která roste většinou pod topoly (bílým a osikovým), dá se však i uměle pěstovat na odumřelém topolovém dřevu. Největší oblibu má v Itálii, konkrétně v Toskánsku, kde se jí říká Pioppino („topůlek“). Pod tímto názvem je známá téměř v celém světě, včetně Anglie a USA. Jeden z dalších anglických názvů zní Under the Poplar Tree („pod topolem“). Jiný anglický název je Brown Sordbelt. Houba má hnědý klobouček o průměru 3-15 cm,…

Polokrab dlouhoramenný

Je jediným druhem z čeledi polokrabovitých, kterému se dostalo v Evropě kulinářského využití. Loví se v malém rozdahu u atlantského pobřeží Francie a Španělska, většinou jako vedlejší úlovek. K dostání je čerstvý přímo v přístavech, mimo oblast výlovu se nevyváží. Klepeta polokraba dlouhoramenného jsou dlouhá, tělo je zploštělé. Za klepety jsou tři páry velkých nohou, čtvrtý pár je zakrslý. Maso má lahodnou chuť, výtěžek masa je však velmi…

Polorejnok křídlatý - Mořský anděl

Je rozšířený od jihu Severního moře až po Mauretánii, ve Středozemním moři a v Černém moři. V jižních oblastech areálu rozšíření polorejnoka křídlatého se vyskytují dlaší blízce příbuzné druhy – polorejnok obecný a polorejnok okatý. V prodeji se tyto druhy nerozlišují. Polorejnok křídlatý má ploché, zploštělé tělo, připomínající rejnoky. Žaberní štěrbiny nejsou na spodní straně těla, ale na bocích, ústa se nacházejí v přední části hlavy. Prsní…

Polotovary k tepelnému zpracování

Označení pro výrobky, které se expedují syrové. Před jejich spotřebou je nutné tepelné opracování. Opékáním, smažením nebo grilováním se připraví ke krájení a konzumaci. Mezi tyto výrobky patří například syrové bílé klobásy či vinné klobásy.

Polský salám

Jedná se o středně velký zauzený fermentovaný salám. Je vyrobený z čistého vepřového díla a špeku. Kořennou chuť salámu dodává česnek a pepř. Polský salám konzumujeme za studena, lze jej i tepelně upravit.

Poltavskaja – vařený

Klobása vyráběná na celém území Ruska a Ukrajiny. Poltavskaja se vyrábí z vepřového a hovězího masa, obsahuje hodně tuku. Krátce se udí nad horkým kouřem, čímž získá chuť a tepelně se upraví. Klobása Poltavskaja měří 26cm a široká je 5cm. Podává se zastudena, nakrájená na plátky.

Pomazánkové máslo

V České republice populární více než 30 let vyráběné Pomazánkové máslo nebo Domácí pomazánkové máslo nahradily výrobky s názvem „Tradiční pomazánkové“ a podobnými označeními.   V másle musí být obsah mléčného tuku vyšší než 40 %, u pomazánkového másla je většinou jen 31 % - pomazánkové máslo je tedy vzhledem k nižšímu obsahu živočišného tuku zdravější než máslo klasické. Výrobky tohoto charakteru bez přidaného jiného tuku ale stejně jako…

Pomelo

POMELO latinsky Citrus maxima (Citrus grandis), anglicky pomelo, pummelo, případně i shadock,francouzsky pamplemousse,německy Pomelo nebo Pampelmuse je největší citrusový plod, který vznikl křížením grapefruitu a pomeranče a roste na stálezeleném stromě stejného jména. Velké, chutné, zdravé… Pomelo má svoji nezaměnitelnou chuť a také velmi pozitivní účinky na zdraví člověka. Pomelo je stejně jako pomeranč, grep nebo mandarinka nejen chutné a…

Pomeranč

POMERANČ - latinsky Citrus sinensis, anglicky i francouzsky orange, španělsky naranjo dulce nebo německy Orange je citrusový plod pomerančovníku čínského, který je známý také jako pomerančovník pravý - Citrus sinensis. Šťavnaté a zdravé ovoce… Pomeranče jsou v současnosti nejvíce pěstované tropické ovoce, které je na trhu k dostání v každém ročním období. Jsou šťavnaté, osvěžující, chutné, příjemně voňavé a zdravé, a tak zcela oprávněně i…

Pont-l´Evêque

PONT-I´EVEQUE je měkký sýr pocházející z Francie. Původ a historie Sýr se vyrábí v Normandii nejméně od 12. století a jedná se s největší pravděpodobností o nejstarší normandský sýr, který se stále vyrábí. Údajně vyl poprvé vyroben v klášteře cisterciáckých mnichů na západě od Caen. Věhlas tohoto sýra se rozšiřuje po celé Francii během 16. století. Dnes tento sýr nosí ochrannou značku AOC. Vzhled, chuť, vůně… Sýr se vyrábí ve čtyřech…

Pork and black pudding sausage – syrový

Jedná se o stále oblíbenější klobásu. Krvavé jelito dodává mletému vepřovému masu sytou chuť. Do masové směsi se někdy přidávají i jablka. Klobása Pork and black pudding sausage měří 12cm a široká je 3cm.

Pork and leek sausage – syrový

Pork and leek sausage je velšskou specialitou, k dostání je na celém území Velké Británie. Vyrobená je z vepřového masa a pórku nebo z vepřového masa a jablek či jablečného moštu. Klobása měří 12cm a široká je 3cm.

Pork sausage – syrový

Pork sausage patří k nejčastěji konzumovaným klobásám v Severní Americe. Klobása se vyrábí ze syrového vepřového masa, k dostání je v mnoha podobách – se zeleninou, bylinkami nebo s různým kořením. Pork sausage je dlouhá 10cm a široká 3cm. Jemně uzená varianta této klobásy je oblíbená v Kanadě.

Pošírování

Pošírování je tepelná úprava některých měkčích druhů potravin a surovin v tekutině, která se nevaří. Slovo pošírovat pochází z francouzského výrazu "pocher"  a i tato kuchařská technika má svůj původ ve Francii. Původně vznikla pro přípravu tzv. ztracených vajec, ale postupně se začala využívat i pro potraviny, které při tepelných úpravách vysychají nebo se rozpadají. Pošírování je poměrně často považováno za vaření ve vodě. V tomto případě se…

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)

Patří do čeledi brukvovitých. Tato vodní rostlina má lodyhu dlouhou až 70cm. Listy jsou tmavozelené, vyrůstají pod vodní hladinou nebo nad ní. Hroznovitá květenství mají bílou barvu. Potočnice obsahuje třísloviny, hořčiny, minerální látky, vitaminy a hořkou silici. V kuchyni se používá vždy čerstvá, nejlepší jsou vrcholky lodyh a mladé listy. Tato bylinka skvěle chutná na chlebu s máslem, přidává se také do bylinkového tvarohu a do polévek. Lze…

Potřeby a nádobí pro přípravu mořských plodů

Nástroje pro přípravu mořských plodů Nože by měly vždy mít ostrou čepel. Její délka a stabilita se liší podle účelu použití. Velké, stabilní kuchyňské nože jsou vhodné na půlení humrů, langust a jiných korýšů s tvrdým krunýřem. Tupou stranou čepele se dají rozklepnout klepeta humrů nebo krabů. Na loupání a odstraňování střeva menších korýšů a na odstraňování vnitřností z hlavonožců je vhodný menší, mírně ohebný nůž. Na vylupování masa ústřic a…

Pouligny saint-Pierre

POULINGNY SAINT-PIERRE je měkký sýr původem z Francie. Původ a historie Sýr byl poprvé vyroben v 18. století ve francouzské obci stejného jména. Od roku 1976 nosí ochrannou značku AOC. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má tvar pyramidy, je vysoký asi 12,5 cm a jeho hmotnost je 250 g. Chuť tohoto sýru je lehce nakyslá, lahodná, zráním se zvýrazňuje ořechové aroma. Obsah tuku v sušině je 45 %.  Výroba Sýr se vyrábí z kozího mléka sráženého syřidlem.…

Poultry sausage – syrový

Tato klobása se obvykle vyrábí z drůbežího nebo z krůtího masa. Ochucuje se estragonem nebo brusinkami, k dostání je v prodejnách zdravé výživy, halal a u košer řezníků. Klobása Poultry sausage měří 12cm a široká je 3cm.

Poustevníček

Zástupci rodu poustevníčků jsou rozšíření po celém světě, mnozí žijí v prázdných ulitách plžů. V Evropě je hojným druhem poustevníček severský. Zadeček poustevníčka je měkký, bez krunýře. První dva páry nohou jsou silné, kráčivé, zadní páry jsou zakrslé. Vhodným způsobem tepelné úpravy je vaření.

Používání bylinek v kuchyni

Bylinky se používají nejen k přímé konzumaci, ale také k mnoha způsobům kořenění, ochucování a aromatizování pokrmů. Mohou se z nich vařit čaje a maté, ale hlavně se používají k různým gastronomickým úpravám Vaření a pečení není možné bez bylinek, které dodávají pokrmům chuť i aroma. Přidávají se do polévek, využívají se při vaření příloh i k masu. Výborně se hodí do buchet, koláčů a dalších sladkých jídel. Do polévek se přidávají bylinky jako…

Prase divoké

Divoká prasata žijí v tlupách, tvořených jednou i více samicemi – bachyněmi s potomstvem. Samice a mladí divočáci jsou družní, kňouři se s přibývajícím věkem mění v samotáře. Divočáci žijí v listnatých a smíšených lesích. Živí se kořínky, červy, plži, houbami, kukuřicí a bramborami. Při hledání potravy ryjí v zemi. Říje divočáků (chrutí) trvá od listopadu do ledna. Doba lovu dospělých kňourů a bachyň je od srpna do konce roku. Selata a starší…

Prášivka černavá

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Prášivka černavá je podobná prášivce šedivé, má však o trochu větší plodnice, široké 20-60mm. Po odpadnutí vnější okrovky je zralá vnitřní okrovka obvykle lesklá, černohnědá až černá, s černohnědým, později olivově hnědým teřichem. Prášivka černavá roste poměrně hojně, jednotlivě nebo ve skupinách, na pastvinách, na loukách, na cestách a podél nich. Méně často se vyskytuje…

Prášivka letní

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od června do října. Prášivka letní je podobná prášivce maličké, plodnice jsou však větší. Sterilní báze je vyvinutá, jiná je také ornamentika výtrusů. Prášivka letní roste jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se na bohatších půdách, zejména na stepích a polích.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist