Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Chrochtal prasečí

Vyskytuje se v západním Atlantiku. Ryby dorůstají do délky asi 40cm a dosahují hmotnosti max. 1kg. Chrochtal prasečí je nejchutnějším chrochtalem, maso je čistě bílé. Menší ryby jsou vhodné do hustých rybích polévek, jinak se maso hodí především ke grilování.

Chutné domácí bylinkové máslo

Bylinkové máslo současně vstřebává a přenáší různé chuťové a vonné složky. K přípravě bylinkového másla se používají různé kořenící přísady a bylinky. Oblíbené jsou variace s pažitkou, petrželí, koprem, bazalkou, tymiánem nebo rozmarýnem. Použití bylinkového másla Používá se nejen ke zjemnění omáček, ale i na steaky a jiná masové minutky. Výborné je i na bramborách a jiných přílohách. Namazat se dá také na chléb či jiné pečivo a podává se jako…

Ciabatta

Jedná se o nejznámější italský chléb. Peče se z měkkého kynutého těsta, které se připravuje z pšeničné mouky, droždí, vody, cukru, olivového oleje a soli. Ciabatta má měkkou střídku i kůrku, její tvar je podélný.

Cibule kuchyňská

CIBULE KUCHYŇSKÁ - latinsky Allium cepa, anglicky onion - je jeden z nejstarších druhů zeleniny na světě, která se používá v kuchyni i jako léčivá rostlina. Z cibule kuchyňské pocházejí další druhy – cibule prorůstavá, stříbrná cibulka, cibule perlová a cibule šalotka. Zdravá zelenina, bez které se kuchyně neobejde Cibule patří mezi nejstarší a nejvíce užívané druhy zeleniny na celém světě. Využívá se v kuchyni, má i velmi velké preventivní a…

Cípal hlavatý

Je rozšířený v mořích a oceánech celého světa. Zbarvení ryb je stříbřitě lesklé, tělo je pokryto velkými šupinami. Hlava je velká, plochá, dvě hřbetní ploutve jsou krátké a od sebe oddělené. Cípal hlavatý dorůstá do délky 1,20m a dosahuje hmotnosti asi 9kg. Patří k největším cípalům. Menší ryby se hodí ke smažení, větší se připravují dušené na pánvi nebo v troubě. Maso je také vhodné k uzení nebo nasolení. K drahým delikatesám patří řecké…

Cípal pyskatý

Je rozšířený ve východním Atlantiku, vyskytuje se také ve Středozemním moři a v Černém moři. Ryby dorůstají do délky 60cm a dosahují hmotnosti 5kg. Horní pysk je tlustý, posetý řadami malých bradaviček. Způsoby tepelné úpravy cípala pyskatého jsou podobné jako u cípala hlavatého. Menší ryby se hodí ke smažení, větší k dušení.

Cípal zlatý

Vyskytuje se ve východním Atlantiku a ve Středozemním moři. Hospodářský význam má cípal zlatý v celém Středomoří. Charakteristickým znakem ryb jsou zlaté skvrny po stranách hlavy a na skřelích. Způsoby tepelné úpravy jsou podobné jako u cípala hlavatého. Menší ryby se připravují smažené, větší jsou vhodné k dušení.   Dalšími druhy cípalů jsou cípal evropský, který má pevné, mírně tučné a velmi chutné maso. Dále cípal ostronosý, cípal…

Čírka obecná

Čírka obecná se v Evropě, Asii a Severní Americe vyskytuje ve třech poddruzích. V období hnízdění se zdržuje v močálech, bažinách a tundrách. Čírky se v některých zemích loví od září do ledna, u nás ji dnes můžeme označit za ohrožený druh. Čírka obecná je naší nejmenší divokou kachnou. Dosahuje délky asi 35cm a hmotnosti 250-400g. V naší kuchyni se čírka často nepřipravuje, považuje se ale za jeden z nejchutnějších druhů divokých kachen. …

Čirůvka broskvová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk čirůvky broskvové měří 20-50mm, je vyklenutý až plochý, hladký nebo jemně přitiskle vláknitý. Zbarvený je okrově s růžovým nebo načervenalým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené až krátce zoubkem sbíhavé, poměrně husté, krémové. Třeň o rozměrech 30-50x6-10mm je válcovitý, jemně vláknitý až jemně rýhovaný, na bázi s odstálými chlupy. Na vrcholu je zbarvený stejně jako…

Čirůvka dvoubarvá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk čirůvky dvoubarvé měří 50-150mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, ve stáří zvlněný, nehygrofánní, hladký. Zbarvený je okrově šedě, béžově hnědě až šedě béžově. Třeň o rozměrech 30-100x10-30mm je válcovitý, nahoře vločkatý. V mládí je celý fialový, později na vrcholu bělavý až světle fialový, směrem k bázi na bělavém podkladě je výrazně fialově vláknitý. …

Čirůvka fialová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od listopadu do prosince. Klobouk čirůvky fialové měří 50-150mm, je nízce vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, hladký, nehygrofánní. Zbarvený je fialově, modrofialově, fialově hnědě až špinavě hnědě. Lupeny jsou zoubkem připojené, fialové, potom vybledající. Třeň o rozměrech 50-100x10-30mm je válcovitý až kyjovitý, zbarvený fialově až fialově hnědavě. Ve stáří bývá často bíle poprášený od…

Čirůvka havelka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky havelky měří 50-100mm, v mládí je kuželovitě zvoncovitý, potom plochý, za vlhka mírně slizký, vrostle radiálně vláknitý. Zbarvený je tmavě šedohnědě až šedočerně, někdy s nažloutlým nebo fialovým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené bíle se žlutým nebo šedým nádechem. Třeň o rozměrech 50-100x10-30mm je válcovitý, vláknitý. Zbarvený je bíle, v…

Čirůvka havelka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky havelky měří 50-100mm, v mládí je kuželovitě zvoncovitý, potom plochý, za vlhka mírně slizký, vrostle radiálně vláknitý. Zbarvený je tmavě šedohnědě až šedočerně, někdy s nažloutlým nebo fialovým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené bíle se žlutým nebo šedým nádechem. Třeň o rozměrech 50-100x10-30mm je válcovitý, vláknitý. Zbarvený je bíle, v…

Čirůvka kroužkatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Čirůvka kroužkatá se podobá čirůvce šedožemlové, má však vatovitý až téměř blanitý, ve stáří často mizející prstenec, který je zbarvený bělavě až krémově. Čirůvka kroužkatá roste vzácně, jednotlivě nebo v malých skupinkách. Vyskytuje se pod vrbami, s nimiž tvoří mykorrhizu.

Čirůvka límcovitá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk čirůvky límcovité měří 50-100mm, je polokulovitý, široce kuželovitý až téměř plochý, se širokým hrbolkem, podvinutý, radiálně vlnitý. Zbarvený je oranžově hnědě až skořicově červeně, někdy se slabým nádechem olivové barvy. Lupeny jsou zoubkem připojené, zbarvené bíle až krémově, barvu nemění. Třeň o rozměrech 60-100x10-30mm je válcovitý, na bázi ztenčený. Nahoře je bíle…

Čirůvka májovka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od dubna do června. Klobouk čirůvky májovky měří 40-100mm, je vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, s podvinutým okrajem, hladký. Zbarvený je bíle nebo bělavě, u žluté odrůdy je okrově žlutý. Lupeny jsou zoubkem připojené, husté, úzké. Zbarvené jsou bíle až krémově, někdy okrově žlutě. Třeň o rozměrech 30-70x10-15mm je válcovitý, podélně vláknitý, bělavý, někdy také okrově žlutý. Dužnina má…

Čirůvka šedožemlová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk čirůvky šedožemlové měří 25-60mm, je vyklenutý, brzy plochý. Uprostřed je jemně šupinkatý, na okraji vláknitý. Zbarvený je v mládí šedohnědě, později až krémově béžově, s tmavě béžovými až šedohnědými šupinkami. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené bíle až našedle. Třeň o rozměrech 30-50x5-10mm je válcovitý, jemně vláknitý. Zbarvený je bíle až našedle, v mládí…

Čirůvka špinavá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Čirůvka špinavá se podobá čirůvce fialové, je však menší – její klobouk měří 20-60mm, je šedě fialový, červenavě hnědý až růžově hnědý, hygrofánní a na okraji prosvítavě rýhovaný. Třeň čirůvky špinavé je válcovitý, zbarvený stejně jako klobouk. Čirůvka špinavá roste poměrně hojně, zpravidla ve skupinách nebo trsnatě, zejména na otevřených travnatých plochách, na pastvinách,…

Čirůvka topolová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky topolové měří 60-120mm, je vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, hladký a lysý, bez hrbolku, za vlhka mírně slizký. Zbarvený je kaštanově hnědě až červenohnědě, nejtmavší je uprostřed. Lupeny jsou zoubkem připojené, úzké, zbarvené bíle, ve stáří jsou od ostří světle červenohnědnoucí. Třeň o rozměrech 50-120x10-30mm je válcovitý až mírně kyjovitý, jemně…

Čirůvka violková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk čirůvky violkové měří 30-100mm, je polokulovitý, potom vyklenutý, zpravidla s hrbolkem, s podvinutým okrajem, hygrofánní. Zbarvený je béžově, žlutohnědě nebo okrově hnědě, často s růžovým nádechem. Na okraji je světlejší. Lupeny jsou připojené až volné, husté, zbarvené krémově, brzy růžově šedě až špinavě žlutohnědě. Třeň o rozměrech 35-100x10-25mm je válcovitý, na…

Čirůvka zamlžená

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk čirůvky zamlžené měří 40-130mm, v mládí je polokulovitý, brzy plochý až uprostřed vmáčklý, nehygrofánní, hladký. Zbarvený je béžově šedě až šedohnědě, obvykle s tmavšími, vodnatě hnědavými, soustřednými skvrnkami na okraji. Lupeny jsou široce připojené až zoubkaté, úzké. Zbarvené jsou bělavě až špinavě šedorůžově. Třeň o rozměrech 30-60x5-25mm je válcovitý, jemně podélně…

Čirůvka zelánka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky zelánky měří 40-100mm, v mládí je téměř polokulovitý, později vyklenutý až plochý, zprohýbaný, za vlhka mírně slizký. Je zbarvený zelenohnědě, zelenožlutě až žlutě, má drobné vrostlé hnědé šupinky. Lupeny jsou zoubkem připojené, žluté. Třeň o rozměrech 50-70x10-20mm je válcovitý až mírně kyjovitý, vláknitý. Na vrcholu je zbarvený bělavě až zažloutle, zelenožlutě…

Čirůvka zemní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do prosince. Klobouk čirůvky zemní měří 50-80mm, v mládí je kuželovitý, potom vyklenutý až plochý, někdy zvlněný, radiálně vláknitý, později šupinkatý. Zbarvený je tmavě šedě až šedohnědě. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené špinavě bíle až našedle. Mají zubaté ostří. Třeň o rozměrech 40-70x10-15mm je válcovitý až mírně kyjovitý, na vrcholu jemně vločkatý, zbarvený bíle až našedle…

Čirůvka zlatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je os září do listopadu. Čirůvka zlatá se od čirůvky zelánky liší výrazněji slizkým kloboukem zbarveným oranžově hnědě. Má také řidší, nažloutlé lupeny a dužninu bez moučné vůně. Čirůvka zlatá roste především pod borovicemi na písčitých půdách.

Citron

CITRON - latinsky Citrus limon, známý také jakoanglicky lemon, německy Zitrone nebo španělsky limonero - je plod citroníku limonového. Je víc než jen kyselý a zdravý… Citron je ovoce, které zná každý a nikdo nepochybuje o jeho nejrůznějších pozitivních vlastnostech. Citron je díky své chuti nepostradatelný v kuchyni a obsahuje mnoho různých pro naše zdraví důležitých vitamínů a látek. Využívá se také v kosmetice a v domácnosti. Původ a…

Cizrna

CIZRNA - latinsky Cicer,  anglicky Chick pea nebo gram, německy Kichererbse, francouzsky poischiche, italsky cece – je chutná a zdravá luštěnina. Výživný římský hrách Cizrna nejen že je lépe stravitelná než ostatní luštěniny, ale obsahuje mnoho minerálů – vápník, hořčík nebo fosfor. Vápníku obsahuje dvakrát víc než hrách. Původ a historie Cizrna byla pěstována a využívána už v dávných dobách. Pěstuje se nejvíce v oblastech od východního…

Čočka

ČOČKA– latinsky Lens culinaris – anglicky lentil, německy Linse, francouzsky lentille, italsky linticchia – je oblíbená luštěnina a jedna z nejstarších kulturních rostlin. Nejen luštěnina Ač luštěnina, mladé lusky se konzumují také jako zelenina, ze semen se také získává škrob pro průmyslové využití. Historie a výskyt Čočka je jedna z nejstarších kulturních rostlin. Tato luštěnina se pěstuje se na celém světě včetně střední Evropy.…

Comté

COMTÉ je tvrdý sýr pocházející z Francie. Původ a výskyt Původ sýru Comté nalezneme v regionu Comté na východě Francie, v současnosti je jeho produkce kolem 40 tun ročně a je tak nejvyšší ze všech francouzských sýrů s ochrannou značkou AOC. Vzhled, chuť, vůně… Comté má kulatý tvar, je 9-13cm vysoký a váží 30-55 kg. Těsto je kompaktní, vláčné, kůrka má zlatožlutou až hnědou barvu. Tento sýr je velmi aromatický, může mít ovocný nádech nebo…

Conchiglie

Conchiglie jsou zřejmě nejoblíbenějším druhem těstovin vůbec. Mají tvar mušlí a jsou různě velké. Vypadají jako skutečné mořské mušle, mají žlábkovaný povrch a skrytou dutinu. Velké patří do méně hustých omáček, malé jsou vhodné do polévek.

Coppa

Coppa je italské nasucho solené maso vyráběné sušením na vzduchu. K výrobě se používá maso z vepřové krkovice, důležitý je vyvážený poměr masa a tuku. Coppa zraje asi 6 měsíců a předtím se maso asi týden suší. Během zrání na vzduchu ztratí maso asi 40% původní hmotnosti. Coppu podáváme nakrájenou na tenké plátky, výborně chutná s čerstvým chlebem. Má plnou, jemně kořennou chuť a sametové aroma.

Corn flakes

Corn flakes je druh cereálií, vyráběný z kukuřice. Konzumují se nejčastěji s různými mléčnými výrobky, používají se ale i jako mouka.   Corn flakes jsou velmi lehce stravitelné a vhodné i pro děti. Neobsahují lepek a tak je mohou konzumovat bez problémů i lidé s celiakií. Obsahují velké množství vlákniny, draslíku, železa a selenu, pomáhají s regulací vysokého krevního tlaku. Vzhledem k obsahu sodíku ale nejsou vhodné při onemocněních ledvin…

Cotechino Modena PGI – vařený

Tato klobása je vyrobená z vepřové kůže smíchané s libovým vepřovým masem a tukem. Masová směs se jemně rozemele a plní do přírodních vepřových střívek. Klobása se potom vaří a suší v troubě. Cotechino Modena měří 20cm a široká je 8cm. Podává se teplá, nakrájená na plátky.

Cotelli/Cavatappi

Jedná se o těstoviny ve tvaru spirál.

Cou de canard farcie – vařený

Tato „tlačenka“ se vyrábí ze sekaného kachního masa a kousků foie gras. Směs se nasolí, naplní do kůže z kachních krků a vaří. Cou de canard farcie pro labužníky obsahuje také lanýže, do levnějších variant se přidává vepřové maso. Tlačenka měří 15cm a široká je 7cm. Podává se studená nebo teplá, nakrájená na plátky.

Crème fraîche - crème double

CREME FRAICHE  a CREME DOUBLE jsou speciální mléčné výrobky z kravského mléka. Vyhledávané pochoutky bez laktózy Creme fraîche je produkt, který bilancuje mezi šlehačkou a zakysanou smetanou. Má jemnou, hladkou konzistenci, při vaření se krásně rozpouští a nesráží. Díky těmto vlastnostem se tak stává vyhledávanou surovinou špičkových kuchařů. Crème fraîche i crème double se vyrábí z kravského mléka, musí obsahovat minimálně 30 % tuku v sušině…

Crepinette – syrový nebo vařený

Crepinette jsou kulaté bochánky, vyrobené z vepřového nebo telecího masa obaleného v tukové síťce. K dostání jsou vařené, připravené ke konzumaci, nebo syrové, vhodné ke grilování či pečení. Crepinette měří 12cm a široký je 2cm.

Creste di Gallo

Jedná se o těstoviny ve tvaru kohoutích hřebenů.

Crottin de Chavignol

CROTTIN DE CHAVIGNOL je měkký sýr původem z Francie. Původ a historie Sýr pochází z francouzského regionu Sancerrois, kde se tento vyhlášený kozí sýr vyráběl už v na začátku 19. století. Vzhled, chuť, vůně Bochníčky tohoto sýru jsou malé, kulaté a ploché o váze zhruba 60 g. Těsto je kompaktní, bílé, kůrka je jemná, plísňová. Crottin de Chavignol chutná i voní po kozím mléce. Výroba Tento sýr se vyrábí z kozího mléka, do kterého se přidává…

Csabai kolbász PGI – fermentovaný, sušený

Oblíbená maďarská klobása vyrobená z vepřového masa. Je protkávaná kousky tuku, chuť jí dodává pálivá paprika. Csabai kolbász je uzená, sytě červená, prodává se v různých tvarech a velikostech. Obvykle měří 18cm a široká je 2cm. Podává se zastudena, nakrájená na plátky.

Čtverzubec fugu

Vyskytuje se v Japonském, Východočínském a Žlutém moři. V japonsku se fugu podává syrový, nakrájený na velmi tenké plátky jako sašimi. Při přípravě ryby se nesmí porušit její smrtelně jedovaté vaječníky. Čtverzubec fugu je v Japonsku považován za delikatesu.

počet položek na stránku

×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist