Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Chmurnatka třásnitá

Je rozšířená v severním Tichomoří u pobřeží Japonska a od Beringova moře po Dolní Kalifornii. Dospělé ryby žijí v hloubkách od 300 do 900m, mladší ryby se zdržují v mělkých úsecích. Zbarvení těla je načernalé nebo zelenavě šedé. Chmurnatka třásnitá dorůstá do délky max. 1m, prodává se většinou o délce 40-60cm a hmotnosti 2-8kg. Maso je křehké, vhodné k pošírování a dušení. Při tepelné úpravě stačí jen mírně kořenit.   Do čeledi…

Chňapal červený

Chňapal červený se loví v severozápadních oblastech Atlantského oceánu, v USA je nejvyhledávanějším chňapalem vůbec. Ryby mají trojúhelníkovou hlavu a výrazně rozestoupené koutky úst. Prodávají se o hmotnosti asi 3kg. Maso je bílé, obsahuje málo větších kostí. Je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy. Chňapal vcelku se hodí také k plnění nádivkou.

Chňapal císařský

V Indopacifiku je z hospodářského hlediska nejdůležitější chňapalovitou rybou. Nejhojněji se vyskytuje u pobřeží Austrálie. Ryby dorůstají do délky max. 1m, v prodeji jsou většinou menší kusy. Vzhledem a kvalitou masa se chňapal císařský podobá chňapalovi červenému. Maso je bílé, chutné, vhodné ke smažení a grilování.

Chňapal dvouskvrnný

Je rozšířený od Rudého moře až po Tichomoří. Mladé ryby mají na hřbetě dvě světlé skvrny, které v dospělosti mizí. Zbarvení je stříbřité s nádechem dočervena. Chňapal dvouskvrnný je vhodný především na smažení. Po jeho konzumaci byly na ostrovech v jižním Tichomoří zaznamenány případy otravy.

Chňapal hedvábný

Vyskytuje se v západním Atlantiku. Jedná se o hlubinnou rybu, zbarvení je růžové až červené, podobné jako u chňapala červeného. Odlišuje se jen jemnými podélnými žlutými pruhy. Chňapal hedvábný je střední velikosti. Maso je vhodné ke smažení a grilování, byly již zaznamenány případy otravy po konzumaci.

Chňapal krvavý

Vyskytuje se v západních oblastech Indického oceánu. Do Evropy se chňapal krvavý dováží pod názvem bordomar. Jedná se o dobrou konzumní rybu, maso je vhodné ke smažení nebo grilování.   K dalším chutným konzumním rybám patří chňapal velký ( Aprion virescens ), chňapal načervenalý ( Aphareus rutilans ), chňapal žlutoocasý ( Ocyurus chrysurus )a chňapal jednoskvrnný    ( Lutjanus analis )  Vhodnou tepelnou úpravou je jako u ostatních chňapalů…

Chňapal malabarský

Je rozšířený v Perském zálivu a u severního pobřeží Austrálie, na východě sahá areál výskytu až k Japonsku. Ryby mají hřbetní ploutev sahající až k ocasu, mladší jedinci mají od spodní čelisti až k ocasní ploutvi hnědavě černý pruh. Chňapal malabarský je vhodný ke smažení, grilování a pošírování.

Chobotnice kadeřavá

Je rozšířená ve Středozemním moři a v Atlantském oceánu, zdržuje se především u skalnatých pobřeží. Chapadla chobotnice kadeřavé mají pouze jednu řadu přísavek. Jsou propojena blánami a vytvářejí souvislou plovoucí plochu. Jedinci dosahují délky jen asi 40cm. Maso vyžaduje delší dobu tepelné úpravy. Chobotnice kadeřavá je vhodná k vaření nebo grilování.

Chobotnice pižmová

Je rozšířená především ve Středozemním moři, žije v úsecích s bahnitým a písčitým dnem. Chobotnice pižmová se prodává většinou jen v oblastech svého výskytu. Chapadla mají jen jednu řadu přísavek. Vzhledem je tento druh podobný chobotnici kadeřavé, je však podstatně menší. Malé chobotničky pižmové mají křehké maso, které není třeba před tepelnou úpravou naklepávat. Hodí se k vaření a grilování, lze je připravovat i plněné. V Itálii se z…

Chobotnice pobřežní (chobotnice obecná)

Vyskytuje se především u skalnatých pobřeží ve Středomoří a v Atlantském oceánu.Ve Středomoří se chobotnice pobřežní často prodává čerstvá. Menší jedinci o délce jen asi 70cm se vyskytují také v Severním moři, ve Středomoří a jiných teplejších mořích žijí chobotnice měřící až 3m. Chobotnice pobřežní loví v noci, živí se raky, kraby, mlži i humry. Tělo má vakovitý tvar, v přední části jsou umístěné oči s víčky. Na pohyblivých chapadlech jsou…

Chorizo

Chorizo je nejznámější druh španělského salámu. K výrobě se používá libové vepřové maso a špek, chuť se vylepšuje různým kořením včetně papriky a česneku. Chorizo se ve střívkách suší 4-6 týdnů, existují i druhy sušené kratší nebo delší dobu. Mají potom měkčí nebo tužší konzistenci. Salám se podává jako nářez, lze jej grilovat, opékat nebo udit.

Chorizo Argentino – syrový

Chorizo je v Argentině obecným názvem pro čerstvou klobásu vyrobenou z hrubě mletého hovězího nebo vepřového masa. Plněná střívka se někdy zavazují, jindy kapsují. Klobása může mít jemnou nebo ostrou chuť. Chorizo Argentino měří 12cm a široké je 3cm. Nejčastěji se podává jako hot-dog.

Chorizo Asturiano – fermentovaný, sušený

Chorizo Asturiano se vyrábí z kousků libového a tučného vepřového masa, které se nejdříve udí v dubovém kouři. Maso se potom nakládá do soli, cukru, oregana, česneku a pálivé papriky. Klobása se většinou vaří s fazolemi nebo se přidává do polévek. Měří 13cm a široká je 3cm.

Chorizo Basquais – fermentovaný, sušený

Jedná se o baskickou verzi podobnou španělskému chorizu. Chorizo Basquais je ale měkčí, méně pikantní. Vyrábí se z vepřového masa. Přidává se do pokrmů nebo se vaří s rybami a mořskými plody. Tento masný výrobek měří 36cm a široký je 5cm.

Chorizo Cantimpalo – fermentovaný, sušený

Chorizo Cantimpalo patří k segovijským specialitám. Vyrábí se z fermentovaného tučného vepřového masa. K ochucení se používá jen mořská sůl a uzená paprika. Klobása se podává zastudena, nakrájená na plátky. Měří 14cm a široká je 5cm.

Chorizo Colombiano – fermentovaný

Kolumbijská klobása vyrobená z hrubě mletého vepřového masa (někdy z hovězího). Ochucená je paprikou, česnekem, koriandrem, majoránkou, římským kmínem a pepřem. Klobása Chorizo Colombiano měří 12cm a široká je 4cm. Podává se nakrájená na plátky.

Chorizo de Pamplona – fermentovaný, sušený

Jedná se o silnější chorizo, které se vyrábí ze stejných dílů jemně mletého vepřového a hovězího masa. Je silně ochucené paprikou. Fermentováním a sušením toto chorizo získává typickou oranžovou barvu. Chorizo de Pamplona měří 40-45cm a široké je 8cm.

Chorizo de Salamanca – fermentovaný, sušený

Chorizo vyrobené z kousků libového a tučného masa iberijských vepřů. Marinuje se v soli, paprice, bílém vínu a olivovém oleji, potom se 3-4 měsíce suší. Chorizo de Salamanca měří 55cm a široké je 5cm.

Chorizo – fermentovaný nebo fermentovaný sušený

V USA a Kanadě se Chorizo vyrábí v mnoha tvarech a chutích. Klobása obsahuje vepřové maso, nejoblíbenější jsou ostré mexické nebo tex-mex varianty. Nejčastěji bývají fermentované a uzené, k dostání jsou i klobásy se syrovým nebo sušeným chorizem. Klobása Chorizo měří 20cm a široká je 2,5cm.

Chorizo Gallego – fermentovaný, sušený

Toto chorizo je sytě červené, s hrubou strukturou, vyrobené z vepřového masa. K ochucení se používá oregano, česnek a paprika. Před fermentováním se Chorizo Gallego udí, má jemnou chuť, měří 12cm a široké je 4cm. Často se podává smažené nebo se přidává do pečených pokrmů. Může se konzumovat i zasyrova.

Chorizo Mexicano – fermentovaný

Mexické chorizo se zpravidla vyrábí z fermentovaného vepřového nebo drůbežího masa a velkého množství chilli papriček. Známé jsou tyto klobásy z Tolucy, kde se střívka zavazují kukuřičnými listy. Klobása Chorizo Mexicano je dlouhá 18cm a široká 4cm. Podává se nakrájená na plátky.

Chorizo Riojano PGI – fermentovaný, sušený

Chorizo vyrobené z vepřové panenky a sádla. K ochucení se používá česnek a sladká nebo pálivá paprika Riojano. Chorizo Riojano měří 50cm a široké je 5cm. Podává se nakrájené na tenké plátky.

Chorizo Salvadoreno – fermentovaný

Jedná se o chorizo vyráběné v Salvadoru z vepřového a hovězího masa. Tato klobása se ochucuje koriandrem a chilli, zbarvená bývá paprikou a přírodním žlutým barvivem. Některé varianty klobásy se zavazují kukuřičnými listy. Klobása Chorizo Salvadoreno měří 12cm a široká je 3cm. Podává se nakrájená na plátky.

Chorizo – syrový nebo fermentovaný sušený

Klobása vyrobená ze syrového vepřového masa, jen málokdy sušená nebo fermentovaná. Chorizo vždy obsahuje zahraniční koření. Klobása měří 15cm a široká je 3,5cm.

Chorizo verde – syrový

Chorizo verde je mexická zelená klobása, která se vyrábí z vepřového masa, špenátu, koriandru, petrželky, zeleného pepře a oregana. Některé verze této klobásy mohou obsahovat i tomatillos, mandle a piniové oříšky. Klobása Chorizo verde měří 10cm a široká je 3cm.

Choroš oříš

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Plodnice je až 500mm široká, složená z drobných kloboučků širokých 10-40mm. Kloboučky jsou kruhovité, uprostřed vmáčklé, jemně šupinkaté. Zbarvené jsou šedě až okrově hnědě. Třeň je mnohonásobně rozvětvený, bělavý až světle okrový. Rourky jsou sbíhavé, s 0,3-1mm velkými póry, zbarvenými bíle až světle okrově. Choroš oříš roste nepříliš hojně v trsech paraziticky na bázi…

Choroš šupinatý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od dubna do listopadu. Klobouk choroše šupinatého měří 50-500mm. Je polokruhovitý až vějířovitý, masitý. Na krémovém až okrovém podkladě s širokými přitisklými šupinami, zbarvenými okrově až tmavě hnědě. Rourky jsou sbíhavé, až 7mm dlouhé, s protáhlými, 1-2mm velkými bílými až krémovými póry. Třeň je obvykle postranní o rozměrech 30-100x10-60mm, plstnatý, zbarvený tmavohnědě až černohnědě. Dužnina…

Chourico de porco preto – fermentovaný, sušený

Jedná se chourico nejvyšší kvality, vyrobené z hrubě mletého masa černých vepřů. Klobása se udí kouřem z dubových pilin a potom se suší. Měří 30cm a široká je 3cm. Podává se syrová, nakrájená na plátky. Může se také přidávat do teplých pokrmů.

Chourico de sangue – vařený

Chourico de sangue se vyrábí z vepřové krve. Po uvaření se udí a suší, získá tak černou barvu. Podává se grilované nebo se přidává do teplých pokrm. Chourico de sangue měří 40cm a široké je 4cm. Tento masný výrobek je k dostání i v pošírované variantě v bílém střívku.

Chourico de vinho – fermentovaný, sušený

Klobása vyráběná z nejkvalitnějšího vepřového masa ochuceného červeným vínem a česnekem. Po naplnění masové směsi do střívek se klobása udí. Má sytě hnědou barvu a většinou se tvaruje do podkovy nebo do kratších porcí. Klobása Chourico de vinho měří 34cm a široká je 3cm.

Chourico mouro de Portalegre PGI – vařený

Jedná se o černou uzenou klobásu vyrobenou z jemně mletého masa, srdcí, ledvin a tuku černých vepřů. Masová směs je ochucená česnekem, sladkou paprikou a někdy také bílým vínem nebo kmínem. Klobása Chourico mouro de Portalegre měří 25cm a široká je 3cm.

Chourico Transmontano – fermentovaný, sušený

Chourico Transmontano je klobása z horských oblastí na severu Portugalska. Je vyrobená z vepřového masa, které se nejdříve fermentuje a potom se udí nad kouřem z dubu cesmínovitého. Klobása má výraznou chuť a typické aroma. Měří 20cm a široká je 2,5cm.

Chourico vermelho de colorau – fermentovaný, sušený

Červená klobása vyrobená z vepřového masa a vepřové krve. Přestože se tato klobása udí a suší, je poměrně měkká. Měří 15cm a široká je 3cm. Obvykle se podává vařená s kapustou.

Chov, výkrm a porážka králíků

Králící jsou nenároční, živí se pouze rostlinnou potravou. Drobní chovatelé krmí králíky posečeným senem, mrkví, řepou, obilím a přikrmují koncentrátem vitamínů a minerálních látek. V chovu králíků je důležité kvalitní krmivo a stále čerstvá voda. Králíci se chovají v dřevěných nebo kovových kotcích. Způsob chovu celých stád v halách s podestýlkou se neosvědčil. V malých chovech jsou většinou králíci ustájeni ve venkovních králíkárnách,…

Chřapáč jamkatý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od května do října. Jedná se o nápadný druh s modrošedým, tmavošedým až černošedým kloboukem. Klobouk je široký 20-70mm a vysoký 50mm, složený ze dvou až tří nepravidelně sedlovitých laloků. Třeň je válcovitý nebo úzce kyjovitý, výrazně jamkatý a ostře žebernatý. Zbarvený je světle šedě až šedohnědě. Chřapáč jamkatý roste nepříliš hojně, jednotlivě nebo v menších skupinkách. Vyskytuje se na…

Chřapáč kadeřavý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od srpna do října. Chřapáč kadeřavý má plodnice vysoké 60-150mm. Klobouk je 20-50mm široký, velmi křehký. Je tvořený nepravidelně kadeřavými, tenkými laloky. Někdy je sedlovitý, zbarvený bělavě, krémově až světle okrově. Třeň je kyjovitý, žebrovitý, s nepravidelnými příhrádkami. Zbarvený je bělavé. Chřapáč kadeřavý roste v některých oblastech poměrně hojně, jednotlivě nebo ve skupinách.…

Chřapáč kalíškovitý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Plodnice chřapáče kalíškovitého jsou vysoké jen 10-40mm a široké také 10-40mm. Zpočátku jsou téměř kulovité, později ploše miskovité, na vnitřní straně hladké, zbarvené tmavě šedohnědě až černohnědě, při zasychání až černě. Vnější strana je světlejší. Třeň je krátký, ponořený v půdě. Je podélně vrásčitý, jemně plstnatý, zbarvený šedě až světle hnědě, někdy zcela chybí. …

Chřapáč pružný

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od července do října až listopadu. Chřapáč pružný vytváří plodnice vysoké až 100mm, výrazně rozdělené na klobouk a třeň. Klobouk je 20-40mm široký, se dvěma (někdy třemi) bočně zploštělými laloky. V mládí je klobouk sedlovitý, ve stáří nepravidelný, hladký nebo jen mírně zprohýbaný. Zbarvený je žlutookrově až šedohnědě. Třeň je válcovitého tvaru, na bázi většinou mírně rozšířený, často bočně…

Chřest

CHŘEST – chřest obecný i lékařský - latinsky Asparágus officinalis, anglicky asparagus, francouzsky asperge , německy Spargel nebo Gemüsespargel  a italsky  asparago - je také nazýván špargl. Chřest patří mezi druhy zeleniny, které mají poměrně krátkou sezonu, je považovaný za jedinečnou delikatesu. Velmi oblíbená zelenina Chřest je velmi lahodná a zároveň zdravá zelenina. V gastronomii se využívá na přípravu mnoha jídel, oblíbené jsou…

Chrochtal bílý

Je rozšířený podél východního pobřeží USA. Základní zbarvení ryb se může měnit, většinou je žlutavé. Typickým znakem jsou modré pruhy na hlavě. Chrochtal bílý dorůstá do délky 50cm. Maso je kvalitou srovnatelné s masem chrochtala prasečího. Menší ryby jsou vhodné do polévek, větší se hodí ke grilování.   Dalšími chutnými rybami z čeledi chrochtalovitých jsou indopacifické druhy – chrochtal stříbřitý ( Diagramma pictus ) , který se hodí na…

počet položek na stránku

×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist