Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Smetana

SMETANA - anglicky cream - je nejvíce tučná část mléka, která se usazuje na jeho povrchu. Vzniká kvasnými procesy a fermentací. Využití má ve studené i teplé kuchyni a při pečení. Druhy smetany Sladká smetana – obsahuje méně než 30 % tuku a používá se například na přípravu zálivek salátů nebo přípravuomáček. Smetana ke šlehání – obsah tuku je minimálně 30 % a používá se k přípravě tuhé šlehačky Smetana vysokotučná – má obsah tuku minimálně…

Smil vlašský (Helichrysum italicum)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Stálezelený polokeř je 40-50cm vysoký, má jehlicovité, stříbřité listy, které obsahují mnoho éterických olejů. Květní úbory jsou žluté. Větvičky se v kuchyni používají čerstvé, nejlépe ihned po sklizni. Krátce se povaří s pokrmem a vyjmou se. Listy mají lehké karí-aroma, koření se jimi masitá a zeleninová jídla, rýže, omáčky i polévky. Smil vlašský se také přidává do mnoha kořenících směsí. Čaj z této bylinky…

Smoked sausage – fermentovaný nebo vařený

Smoked sausage je jemná uzená klobása, která se vyrábí z fermentovaného vepřového masa. Na rozdíl od kielbasy není ochucená česnekem. Klobása smoked sausage se udí ve studeném nebo horkém kouři, měří 12cm a široká je 3cm. Podává se nakrájená na plátky.

Smrž jedlý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od března do května. Je podobný smrži obecnému, často se pokládá za jeho odrůdu. Smrž jedlý je však o něco větší, plodnice jsou vysoké 50-120mm. Klobouk je tmavší, šedohnědý, se světlými žebry, která po poranění červenají. Tento druh hub roste na podobných místech, jako smrž obecný, tj. na stinných místech v lesích a hájích. Smrž jedlý bývá zaměňován s ucháčem obecným, který ale má tmavohnědý,…

Smrž kuželovitý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od března do května. Klobouk smrže kuželovitého je 20-70mm vysoký, vždy širší než třeň. Je vejčitě zašpičatělý nebo kuželovitý, s rovnoběžnými tupými žebry a příčnými přehrádkami. Na klobouku jsou pravidelné, na vrcholu protažené jamky. Zbarvení klobouku je šedohnědé, hnědé až černohnědé. Třeň je zpravidla kratší než výška klobouku, zbarvený bělavě až mírně okrově. Smrž kuželovitý roste…

Smrž obecný

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Smrž obecný má charakteristický, 40-80mm vysoký a 40-80mm široký klobouk, který je nepravidelně kulovitý, vejčitý, okrově až hnědavě zbarvený. Má výrazné nepravidelné hluboké jamky, které připomínají včelí plást. Klobouk je přirostlý celou vnitřní plochou ke kyjovitému, bělavému nebo mírně okrovému třeni, který je hladký nebo mírně vrásčitý. Smrž obecný roste ve světlých…

Smrž polovolný

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Smrž polovolný je drobnější druh s kloboukem vysokým 20-50mm. Zbarvení klobouku je hnědé, olivově hnědé, někdy v jamkách až žlutohnědé. Tvar je výrazně kuželovitý až zvoncovitý, na povrchu klobouku jsou ostrá žebra rozdělená v protáhlé jamky. Klobouk je do poloviny vnitřní plochou připojený k bělavému, lehce zrnitému třeni. Smrž polovolný roste nepříliš hojně ve světlých…

Smrž pražský

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od května do června. Jedná se o chutný druh s velkými plodnicemi vysokými až 300mm. Klobouk je zbarvený žlutě až olivově hnědě. Tvar klobouku je kuželovitý nebo baretovitý, na výšku zploštělý. Na okraji je klobouk krátce od třeně odchlípený, s výraznými žebry a jamkami, které se rozšiřují směrem k vrcholu. Třeň je válcovitý, často jamkatý až nepravidelně žebrovitý. Je zbarvený bíle až světle…

Smrž tlustonohý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Smrž tlustonohý vytváří velké plodnice vysoké až 300mm. Klobouk je vysoký 60-100mm a široký 60-90mm. Má kulovitý až tupě kuželovitý tvar, na temeni je tupý nebo zašpičatělý. Žebra klobouku jsou zvlněná, s nepravidelnými okrouhlými nebo vícehrannými jamkami. Zbarvení klobouku je okrové, šedohnědé až hnědé. Třeň smrže tlustonohého je zpravidla kyjovitý, na bázi silně zduřelý. …

Smrž vysoký

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Smrž vysoký má hnědý, olivově hnědý až černý klobouk, válcovitě kuželovitého tvaru, ostře žebernatý. Klobouk je vysoký 40-100mm. Žebra jsou přehrádkovaná na vícehranné jamky, uspořádané v pravidelných svislých řadách. Plodnice je vysoká, protože třeň může dosahovat délky 80-150mm. Smrž vysoký roste zpravidla jednotlivě na zahradách, ve stinných hájích, podél lesních cest, na…

Smrž vysoký purpurový

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Smrž vysoký purpurový je podobný typické formě smrže vysokého, ale klobouk a třeň mají purpurový nádech.

Smuha bradavičnatá

Je rozšířená od Biskajského zálivu až po Senegal, vyskytuje se také ve Středozemním moři a v Černém moři. Ryby jsou zbarvené tmavě stříbřité, po hřbetě se táhnou šikmé tmavé linie. Na spodní čelisti mají smuhy bradavičnaté masitý vousek. Dorůstají do délky max. 1m, většinou měří asi 60cm. Maso je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy. Nejčastěji se smuha bradavičnatá připravuje dušená nebo pečená v troubě.

Smuha červená - Bubeník americký

Smuha červená se vyskytuje a loví podél severoamerického pobřeží od Nové Anglie až po Mexiko. Je druhým největším zástupcem čeledi smuhovitých, prodává se o hmotnosti 2-3kg. Maso je velmi chutné, aromatické, pevné a šťavnaté. Hodí se především ke smažení a grilování.

Smuha kalifornská

Je rozšířená v západním Atlantiku, podél atlantského pobřeží Severní a Jižní Ameriky a také v Karibské oblasti. Patří k důležitým konzumním rybám Smuha kalifornská je štíhlejší než smuha zebrovitá, dosahuje hmotnosti asi 1kg. Maso je velmi kvalitní, vhodné ke smažení a grilování. Filety z větších ryb se hodí k dušení.

Smuha královská

Je rozšířená od jihu Norska až po Kongo, vyskytuje se ve Středozemním moři a částečně také v Černém moři. Smuha královská je oblíbenou rybou především ve Francii, prodává se zde pod názvem maigre. Ryby dosahují délky 2m, tvarem hřbetní ploutve se podobají smuze tmavé, hřbet mají ale nižší. Maso je křehké, s jemným aroma. Prodává se čerstvé nebo mražené, do střední Evropy se dováží jen zřídka. Hodí se na všechny způsoby tepelné úpravy, stačí…

Smuha skvrnitá

Je rozšířená v západním Atlantiku. Patří k vynikajícím konzumním rybám, snadno se filetuje. Maso rychle podléhá zkáze, ryby je třeba skladovat dobře vychlazené a  co nejdříve zpracovat. Smuha skvrnitá se prodává o tržní hmotnosti 1kg. Maso je velmi chutné, vhodné ke smažení.   K smuhám patří také gulf kingfish, southern kingfish, northern kingfish, kalifornská corbina, smuha bílá a smuha žlutoploutvá. Smuhy se také nazývají bubeníci, angl.…

Smuha tmavá

Vyskytuje se od Lamanšského průlivu až po Senegal a také ve Středozemním a Černém moři. Ryby jsou dohněda až došeda zbarvené, břicho je světlejší.  Hřbetní ploutev mají smuhy rozdělenou vykrojením na dvě části. Maso je kvalitní, křehké. Hodí se na všechny způsoby tepelné úpravy.

Smuha vousatá

Vyskytuje se od mysu Cape Cod až po pobřeží Argentiny, v místech výskytu se i loví. Smuha vousatá patří k velkým zástupcům smuhovitých, dosahuje hmotnosti 50-60kg. Tržní hmotnost ryb je ale jen 5-10kg. Maso je vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy, v prodeji jsou většinou plátky nebo vykostěné porce.

Smuha zebrovitá - Spot

Vyskytuje se v západním Atlantiku, v létě a na podzim se hojně loví mezi Delawarským zálivem a Georgiou. Ryby mají vysoký hřbet a tmavou skvrnu za skřelemi. Maso je vysoce kvalitní, vyznačuje se vynikající chutí. Nejčastěji se smuha zebrovitá připravuje smažená, skvěle chutná okořeněná rozmarýnem.

Sob

Sobi jako jediný druh jelenovitých byli podrobeni rozsáhlé domestikaci. Tři čtvrtiny domestikovaných sobů žijí na Sibiři. Dávají maso, mléko i kůži, slouží také jako tažná zvířata. Jejich chov je polodivoký – zpravidla se sobi volně pohybují a do ohrad se zahánějí jen v určitých termínech. Sobi se živí ponejvíce trávami, v zimě lišejníky a mechem. Říje probíhá v říjnu, doba lovu trvá od září do října. Samci dosahují hmotnosti 120-220kg, samice…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist