Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Sob polární

Sobi jako jediný druh jelenovitých byli podrobeni rozsáhlé domestikaci. Tři čtvrtiny domestikovaných sobů žijí na Sibiři. Dávají maso, mléko i kůži, slouží také jako tažná zvířata. Jejich chov je polodivoký – zpravidla se sobi volně pohybují a do ohrad se zahánějí jen v určitých termínech. Sobi se živí ponejvíce trávami, v zimě lišejníky a mechem. Říje probíhá v říjnu, doba lovu trvá od září do října. Samci dosahují hmotnosti 120-220kg, samice…

Sobrasada de Mallorca – fermentovaný

Sobrasada de Mallorca je sušená, roztíratelná klobása vyrobená z fermentovaného vepřového masa. Ochucuje se paprikou a česnekem. Pokud je střívko zavázané červeným provázkem, klobása obsahuje pálivou papriku. Bílý provázek označuje jemnou variantu. Klobása se nejčastěji podává s čerstvými fíky. Měří 40cm a široká je 5cm.

Sója

Sója – sójový bob – latinsky Glycine max. – anglicky soya, německy Sojabohne, francouzsky soja, italsky soia – je v současnosti jednou z nejdůležitějších hospodářských plodin na celém světě. Všestranná náhrada masa Sója má všestranné využití, od potravy, přes krmivo pro hospodářská zvířata po surovinu používanou v průmyslu. Díky vysokému obsahu bílkovin slouží jako náhrada masa nebo mléčných výrobků. Původ a výskyt Sója pochází z Číny a v…

Sójová omáčka

Sójové omáčky pocházejí zřejmě z Číny, jsou starým kořenicím přípravkem v asijské kuchyni. Originální sójová omáčka se v Číně vyrábí pouze ze sójových bobů. Známe světlou nebo tmavou variantu. Tmavá sójová omáčka má jemnější chuť. Všechny sójové omáčky chutnají kořenitě, slaně i trochu nasládle. Hodí se k drůbežím, rybím i masitým pokrmům, výborně ochucují polévky a omáčky, namáčí se do nich sushi. Sójová omáčka je běžně k dostání, prodává se…

Sójový olej

Surovinou pro získání tohoto oleje jsou výhradně sójové boby. Zpravidla je sójový olej rafinovaný, existuje ale i olej lisovaný za studena. Sójový olej má vysoký podíl kyseliny linolové a fos-fatidů. Olej lisovaný za studena má svou charakteristickou chuť, jinak je sójový olej v podstatě bez chuti. V kuchyni se používá do omáček, zálivek na salát nebo k nakládání zeleniny. Hodí se také k pečení, smažení, dušení i k marinování pokrmů. K dostání…

Solení

Do soli se nakládá vepřové i hovězí maso, ryby, ale také maso drůbeží a zvěřina. Samotné naložení do soli je ovšem jen příprava na prodloužení jeho trvanlivosti, potom se musí ještě vyudit. Uzení je možné provádět několika způsoby, ale platí, že čím déle trvá a čím chladnější je kouř, tím více je maso trvanlivé, má pevnější konzistenci a při krájení se nerozpadá. Předvařením se zkrátí doba uzení, ale snižuje se účinnost vnikání látek, které jsou…

Solení

Označuje přídavek kuchyňské soli do masa.

Solení na sucho

Jedná se o nasolení masa bez použití vody, kdy se kousky masa nasolují solí nebo dusitanovou solící směsí. Prosolení při tomto procesu trvá sice déle než u jiných postupů, je ale možné dosáhnout silné chuti masa, jeho intenzivní a stabilní barvy a také delší trvanlivosti.

Soltýn barakuda

Je rozšířený ve všech mořích tropického a subtropického pásma kromě východního Tichomoří. Žije v hloubkách do 100m, přednost ale dává blízkosti hladiny. Soltýn barakuda dorůstá do délky max. 2m a dosahuje hmotnosti až 50kg. V celém areálu výskytu je velmi ceněnou konzumní rybou. Prodává se čerstvý, sušený nebo nasolený. Maso je po naporcování na kotlety vhodné ke smažení nebo do dušených pokrmů. U velkých ryb hrozí riziko nákazy toxiny,…

Soltýn obecný

Je rozšířený ve východním i západním Atlantiku, vyskytuje se také ve Středozemním moři. Živí se rybami, korýši a hlavonožci. Soltýn obecný je velmi útočná ryba, svými silnými čelistmi může způsobit poranění. Při pronásledování drobných hejnových ryb urazí velké vzdálenosti, je vynikajícím plavcem. Tělo soltýna je štikovitě protáhlé, hlava je dlouhá, špičatá, tlama široká. Spodní čelist se silnými zuby je předsunutá dopředu. Hřbet je zbarvený…

Soltýn tichomořský

Vyskytuje se ve východním Tichomoří, má zde velký hospodářský význam. Ryby žijí v blízkosti pobřeží. Soltýn tichomořský dorůstá do délky max. 1,20m a dosahuje hmotnosti 8,5kg. Maso je vynikající kvality, vhodné ke smažení nebo k dušení.

Soppressata di Calabria PDO – fermentovaný, sušený

Soppressata di Calabria je zploštělý salám červenooranžové barvy. Je vyrobený z nejlepšího vepřového masa. K ochucení se používá římský kmín, chilli a sůl. Verze s označením „picante“ obsahuje pálivou chilli papriku, salám „dolce“ je ochucený sladkou paprikou, verze „bianca“ neobsahuje žádnou papriku. Soppressata di Calabria měří 18cm a široký je 10cm.

Soppréssa Veneto – sušený

Tento salám se vyrábí z nejkvalitnějšího vepřového masa, které je nahrubo mleté a ochucené pepřem, skořicí, hřebíčkem, muškátovým oříškem, rozmarýnem a někdy česnekem. Soppréssa Veneto má nízký obsah soli a jemnou chuť. Podává se s grilovanou polentou nebo s pečivem. Salám měří 30cm a široký je 7,5cm.

Sosiska – vařený

Sosiska je ruské označení pro masné výrobky opracované vařením. Vyrábějí se zpravidla z hovězího a vepřového masa a tuku. Někdy se také zvlhčují mlékem, jsou jemně vyuzené. Sosiska měří 15cm a široká je 3cm. Podobné „Sardelki“ jsou vyrobené z hrubě mletého masa, jsou kratší a silnější.

Soudjouk – částečně sušený nebo sušený

Soudjouk je suchá červená klobása, vyráběná v Libanonu, Turecku a v Sýrii. Jinak se nazývá také suku, sukuk nebo sucuk, setkat se s ní můžeme v celém východním Středomoří. Klobása se vyrábí z hovězího masa, někdy i z vepřového. Je kořeněná česnekem, pískavicí, novým kořením, římským kmínem, sumacem a paprikou. Klobása Soudjouk měří 13cm a široká je 3cm. Podává se studená i teplá.

Soy chorizo – fermentovaný

Jedná se o vegetariánskou klobásu, která se vyrábí ze sójových bobů plněných do syntetických střívek. Směs se ochucuje paprikou, která klobáse dodává typickou oranžovou barvu. Soy chorizo měří 20cm a široké je 4cm.

Spaccatelle

Spaccatelle jsou těstoviny ve tvaru krátkých, ohnutých nudlí.

Špagety

Špagety mají svůj původ v jižní Itálii. Jedná se o nejstarší a zároveň nejznámější druh těstovin. Jsou dlouhé a tenké, při vaření si zachovají bezvadnou pevnost. Jejich použití je mnohostranné, hodí se v podstatě ke všem omáčkám.

Spaghettini

Jde o velmi tenké špagety, které mají krátkou dobu vaření. Nejlépe chutnají s jemnými pokrmy nebo s rajskou omáčkou.

Spaghettoni

Spaghettoni jsou silné špagety.

Špalda

Špalda je druh pšenice. Obsahuje vlákninu, tuk, selen, hořčík, vápník, draslík, zinek, fosfor, mangan, měď, vitaminy skupiny B a betakaroten. K dostání je celá řada výrobků ze špaldy - chléb, špaldové pukance atd. Pražená špalda slouží jako náhražka kávy.

Španělská kuchyně

Kuchyně Španělska je ovlivněna stravováním Arabů a Židů, kteří žili na Pyrenejském poloostrově ve středověku. Vlivu Arabů lze přičíst používání koření jako šafrán a římský kmín, rozšíření medem slazených sladkostí či přidávání ovoce a mandlí do nejrůznějších jídel. Paella Typickým španělským jídlem je paella. Připravuje se z rýže a je podobné rizotu nebo pilafu. Pochází ze španělského města Valencie. Většina Španělů ji ale pokládá spíše za…

Speciální kuchařské techniky

Kuchařské techniky nám pomáhají nejen při přípravě surovin a potravin, ale využívají se samozřejmě i při samotném vaření. Mnohé z těchto dlouhodobě používaných postupů se podařilo ještě vylepšit, s vývojem gastronomie k nim navíc přibývají další. Různé speciální kuchařské postupy se využívají především pro vylepšení chuti, aroma a vzhledu masa, drůbeže, ryb i mořských plodů, zeleniny a také některých druhů ovoce. Nejsou nijak složité, ani k nim…

Speciální polévky - Kreolská bujabéza, Gumbo a Chowder

Kreolská bujabéza Bouillabaissa je rybí polévka obsahující různé druhy vařených ryb, korýšů a zeleniny. Je ochucená různými druhy bylinek a koření, nejčastěji se používá česnek, bazalka, bobkový list, fenykl a šafrán, někdy také pomerančová kůra. Tradiční bouillabaissa obsahuje nejméně tři druhy ryb -  ropušnici (rascasse), štítníka (kohout mořský) a mořského úhoře. Také může obsahovat pražmu, platýze, mořského ďase, parmu nebo tresku, případně…

Speckwurst – vařený

Speckwurst je světlé jelito ochucené cibulí a majoránkou. Velkou část náplně tohoto Kochwurstu tvoří uzené hřbetní sádlo. Speckwurst měří 25cm a široký je 4cm. Konzumuje se studený nebo ohřátý.

Spegepolse – fermentovaný, sušený

Jedná se o nejběžnější typ dánského salámu. Vyrábí se v mnoha variantách, vždy však obsahuje vepřové maso. K vepřovému masu se přidává hovězí maso, jehněčí maso, zvěřina nebo také zelenina – především zelí a brambory. Spegepolse se nejdříve fermentuje, potom se udí a suší. Salám je dlouhý 25cm a široký 6cm. Podává se nakrájený na tenké plátky.

Špekáčky TSG – vařený

Špekáčky jsou české vuřty vyrobené z vepřového masa, mají vysoký obsah uzeného vepřového špeku. Konzumují se nejčastěji opékané nad ohněm, podávají se také jako utopenci – naložené v kyselém láku s cibulí. Špekáček je dlouhý 11cm a široký 4cm. Tento masný výrobek patří k českým uzenářským specialitám.

Spekepolse – fermentovaný, sušený

Název označuje skupinu fermentovaných a sušených salámů. Spekepolse se vyrábějí téměř ze všech druhů masa, obvykle však z vepřového nebo skopového. Některé tyto salámy jsou uzené. Charakteristickou nakyslou chuť získávají fermentací. Spekepolse jsou dlouhé 21cm a široké 5cm.

Špenát

ŠPENÁT SETÝ - latinsky Spinacia oleracea, anglicky spinach, francouzsky épinard, německy Spinat, italsky spinaci - je pro lidské zdraví a organismus velmi důležitá listová zelenina, která se v současnosti pěstuje po celém světě. Velmi zdravá zelenina Špenát je zelenina, obsahující mnoho lidskému zdraví prospěšných vitamínů a látek. V současné době se pěstuje na celém světě a je také součástí jídel mnoha kuchyní. Původ a historie Špenát má…

Spianata di Calabria – sušený

Jedná se o tvrdý sušený salám, vyrobený z jemně mletého vepřového masa. Masová směs obsahuje větší kousky tuku a chilli papričky. Plní se do střívek, potom se zatíží, šiška se zploští a tak plátky po nakrájení salámu mají obdélníkový tvar. Spianata di Calabria měří 40cm a široký je 12cm.

Špička česneková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk špičky česnekové měří 10-30mm, je polokulovitý až plochý, zbarvený hnědě až okrově hnědě. Lupeny jsou bílé. Třeň o rozměrech 20-60x0,5-1,5mm je válcovitý, lysý, lesklý. Zbarvený je červenohnědě až oranžově hnědě, na bázi až tmavohnědě. Špička česneková roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se na rozkládajícícm se dřevě a kůře jehličnatých i listnatých…

Špička cibulová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk špičky cibulové měří 5-35mm, je kuželovitý až vyklenutý. Zbarvený je šedě, šedohnědě, hnědě, za vlhka až černě. Lupeny jsou bělavé až našedlé. Třeň o rozměrech 15-60x0,5-2mm je válcovitý, jemně plstnatý. Nahoře je bělavý, směrem k bázi hnědočerný až černý. Dužnina má výraznou česnekovou vůni. Špička cibulová roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách, na tlejících…

Špička travní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do října. Klobouk špičky travní měří 15-50mm, je polokulovitý, kuželovitý, potom vyklenutý až plochý. Zbarvený je okrově hnědě, pleťově hnědě, ve stáří světle okrově. Lupeny jsou poměrně řídké, tlusté, zbarvené bíle až krémově. Třeň o rozměrech 45-80x2,5-6mm je válcovitý, velmi pružný a tuhý, plstnatý. Zbarvený je bělavě až světle nahnědle, má příjemnou houbovou vůni. Špička travní roste…

Špička Wynneova

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do listopadu. Klobouk špičky Wynneovy měří 6-50mm, je polokulovitý, kuželovitý, vyklenutý až plochý. Zbarvený je bíle až šedookrově, potom bělavě, šedě nebo šedofialově. Lupeny jsou bílé, krémové, šedé, někdy s nádechem fialové barvy. Třeň o rozměrech 20-85x1-4,5mm je válcovitý nebo ztenčujícíc se dolů, obvykle jemně vločkatý. Na vrcholu je bílý, směrem k bázi zbarvený od oranžově hnědé přes…

Spodní plec

Maso ze střední části se používá na marinovanou pečeni a na guláš.

Spotted croaker

Vyskytuje se v teplejších vodách západního Atlantského oceánu a také v Indopacifiku. Ryby dorůstají do délky 1,50m. Spotted croaker je považovaný za nejlepší ze smuh. Hodí se na všechny způsoby tepelné úpravy.

Spotted spiny lobster - Langusta skvrnitá

Vyskytuje se v tropickém pásmu západního Atlantiku. Charakteristickým znakem langusty skvrnité jsou světlé tečky na těle. Na rozdíl od příbuzné langusty karibské se do Evropy téměř nedováží. Hodí se na všechny způsoby tepelné úpravy.

Správná příprava kuskusu a bulguru

Kuskus Kuskus je spařená a do malých kuliček tvarovaná krupice z pšenice, ječmene nebo prosa. Vzhledem, chutí i možnostmi použití je velmi podobný bulguru, zásadní rozdíl je v tom, že se jedná o krupky a ne krupici. Při výrobě tradičním způsobem se krupice nejdříve rozprostře, v některých případech se popráší moukou a postříká slanou vodou tak, aby povrch byl jen mírně vlhký a utvořily se hrudky. Ty se pak ručně mezi dlaněmi rozdrolí na v…

Správné obaly a místa na uskladnění potravin

Obaly Obaly se dnes vyrábí z nejrůznějších materiálů a v mnoha tvarech. Nejčastěji se setkáváme s obaly ze skla, plastu, igelitu a papíru v podobě nejrůznějších sklenic, dóz, sáčků nebo krabic…    Skleněné obaly - různé velké hranaté nebo kulaté dózy nebo sklenice - mají všestranné využití. Vzhledem k praktičnosti a úspoře místa jsou výhodnější hranaté tvary. Vždy bychom je měli pořizovat s víkem, pro kontrolu uskladněných produktů jsou…

Správné skladování ovoce

Skladování ovoce není vůbec nic složitého, je ale nutné dodržet několik základních pravidel. Jsou to například vhodné prostory a podmínky, ale i oddělené skladování ovoce a zeleniny, a samozřejmě také i samotný způsob uložení plodů Základní pravidla pro správné uskladnění ovoce kvalitní plody vhodné místo čistota prostor samostatné skladování plody v jedné vrstvě Kvalitní plody jsou jedním ze základních předpokladů dlouhodobého uchování ovoce.…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist